Yaşam Müslüman alimler onu anlattı; İmam Humeyni Vefatının 28. Yıl Dönümünde AnılıyorID:15220
Yayınlanma:
04 Haz 17

Bu gün İran tarihi ile 14 Hordat 1396 ve miladi 4 Haziran 2017, İran İslam Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve İslam İnkılabı lideri Rahmetli İmam Humeyni’nin vefatının 28. yıl dönümüdür.

İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu ve İslam İnkılabının lideri İmam Humeyni vefatının 28. yıl dönümünde başta İran olmak üzere dünyanın birçok yerinde anılıyor.

İmam Humeyni vefatının 28. yıl dönümünde İslam İnkılabı Rehber Ayetullah Hamenei ve milyonların katılımıyla bu akşam  İmam Humeyi'nin türbesinde düzenlenecek törende anılacak. İmam Humeyni’nin vefat yıldönümü bu yıl mübarek Ramazan ayına denk geldiği için anma töreni, ülke içinden ve yurt dışında milyonlarca insanın katılımı ile akşam saatlerinde düzenlenecek.

3 Haziran 1989'da, 87 yaşında hayata gözlerini yuman İmam Humeyni, her yıl başta İran olmak üzere birçok ülkede düzenlenen törenlerle anılıyor.

Dünya Direniş Alimleri Birliği Başkanı: İmam Humeyni İslam’ın Modern Çağda Uygulanabilirliğini Dünyaya Kanıtladı

İmam Humeyni dini merciiyyet ve siyasi liderlik birleşiminden oluşan bir örnek sunması nedeniyle, tarihteki seçkin kişilerden biriydi ve İslam’ın modern çağda uygulanabilirliğini bütün dünyaya kanıtladı.

Dünya Direniş Alimleri Birliği Başkanı Şeyh Mahir Hammud Tesnim Habere verdiği röportajda, İmam Humeyni’yi (ra) dini alanda merciiyyeti bulunan ve topluma siyasi liderlik yapabilme gücüne sahip olan bir şahsiyet olarak değerlendirdi.

Mahir Hammud, İmam Humeyni’nin kişiliğinin boyutlarının ve düşüncelerinin bölgedeki gelişmelerdeki etkisi hakkında şunları söyledi: Hiç şüphesiz İmam Humeyni İslam tarihindeki seçkin kişilerden biridir. Çünkü o, dini merciiyyet ve siyasi liderliği birleştirebilmiş ve dünyaya iyi bir örnek sunabilmiştir. Bu eylem, yirminci yüzyılın sonlarında bazılarının özellikle İslam’ın modern çağın ihtiyaçlarına cevap veremediğini düşündüğü bir zamanda gerçekleşmiştir.

İmam Humeyni aynı zamanda, kendi dönemindeki iki büyük güçten yani Amerika ve komünizmden uzak bir şekilde İslami bir hükümet kurabilmiştir. İmam Humeyni’nin bu eylemleriyle, dünya genelindeki mustazaf halkın ve aynı zamanda İslam toplumun üzerinde etki bırakabilmiş ve Amerika ve batılıların İslam’ın modern çağda uygulanabilirliğinin olmadığı yönündeki iddia ve propagandalarını reddedebilmişlerdir.

İmam Humeyni, silahsız halkın varlığının gücü ile Amerika ve batılılar tarafından desteklenen Şah Rejimi karşısında durulabileceğini dünyaya göstermiş ve bu yolda, İslami ve laik olmak üzere İran’ın çeşitli siyasi gruplarını halkla birleştirmiştir ve bu nedenle İmam Humeyni modern tarihte önemli bir yere sahip olmuştur.’

Şeyh Mahir Hammud röportajının devamında İmam Hamane’nin şahsiyeti hakkında ve İmam Humeyni’nin yolunun İmam Hamanei tarafından devam ettirildiği ile ilgili olarak şu ifadelerde bulundu: ‘İmam Hamanei, İmam Humeyni’nin yolunu devam ettirmektedir ve onun birçok hedefini çeşitli alan ve boyutlarda uygulamıştır. O, İmam Humeyni’den sonraki rehberliği dönemi boyunca, siyasi, toplumsal, ekonomik ve sanat olmak üzere çeşitli alanlardaki iç ve dış birçok sorunla mücadele etmiş ve İmam Humeyni’nin onlarca yıl önce Allah’a tevekkül ederek ve halka dayanarak başlattığı yolu devem ettirmiştir.’

Mahir Hammud röportajının sonunda, son yıllarda bölgede yaşanan inkılapların İran İslam İnkılabından etkilendiği ile ilgili olarak şunları söyledi: ‘Biz Arap Baharı adı altında bir olayın yaşanmadığına ve bunun Amerika’nın bir planı olduğuna inanıyoruz. Arap ülkelerinde yaşanan bazı gelişmelerde başta İran İslam İnkılabından etkilenen bazı samimi ve gerçek duygular olduğu söylenebilir ama batı politikaları hemen bu duyguları suiistimal etmiş ve onları kandırmıştır.

Batılılar bu gelişmelerin gidişatını değiştirmiş ve süreci, kargaşa, diktatörlük ve kendi meyilleri doğrultusunda yönlendirmişlerdir. Bu, kargaşa ve kaos peşinde olan Amerika’nın politikasıdır. Bu nedenle, Arap dünyasında yaşanan kargaşanın İran İslam İnkılabından etkilendiğini söyleyemeyiz.’

Filistin Alimleri Şurası Resmi Sözcüsü: Ayetullah Hamanei, İmam Humeyni’nin Yolunun Devam Ettiricisidir/Direniş, İslam İnkılabı Sayesinde Varlığını Korumuştur

Salih El-Mued, İmam Humeyni’nin birlik sloganı ile ve Dünya Kudüs Günü ilan ederek, Direnişi ve Filistin meselesini ayakta tuttuğunu ve Ayetullah Hamanei’nin İmam Humeyni’nin yolunun devam ettiricisi olduğunu söyledi.

Filistin Alimleri Şurası Resmi Sözcüsü Şeyh Salih El-Mued, Tesnim Habere verdiği röportajda, İmam Humeyni’nin şahsi boyutları hakkındaki düşüncelerini belirtti ve değerlendirmelerde bulundu.

Salih El-Mued konuyla ilgili olarak, İslam İnkılabı hakkında ve aynı zamanda İslam İnkılabının kurucusu İmam Humeyni’nin şahsiyetinin boyutları hakkında şunları söyledi: ‘İslam İnkılabı gerçekten de tarihin seyrini değiştirdi. İmam Humeyni İnkılap döneminde, Filistin’in kurtarılmasının, işgal edilen toprakların Filistinlilere geri verilmesinin ve aynı zamanda mustazaflara yardım edilmesinin, inkılabın hedefleri olduğunu belirtti. Eğer İslam İnkılabı olmasaydı, tarih bu şekilde olmazdı ve Filistin ve direniş te Arapların geri çekilişinin gölgesinde yok olurdu ama şimdi, İslam İnkılabının bereketiyle, Lübnan ve Filistin’de direniş devam etmektedir ve ayaktadır. Öte yandan İslam İnkılabının küresel bir etkisi olmuş ve dünya mustazaflarına yardım ulaştırmıştır.

İmam Humeyni liderliğindeki İslam İnkılabı, dünya genelinde İslami vahdet ve birlik sloganını dile getirmiş, Şii ve Sünni arasında hiçbir ayrım yapmamıştır. İslam alimleri de bu yolu devam ettirmişlerdir. İslam İnkılabı onlarca kurban vermiş ve bozuk Şah rejimini devirebilmiştir. İran, Filistin bayrağını dalgalandıran ilk ülkedir ve İran,  İsrail’in Tahran’daki Büyükelçiliğini kapatarak, onun yerine Filistin Büyükelçiliği açmıştır ve Filistinli heyetler de İmam Humeyni ile görüşmeye gelmişlerdir. İmam Humeyni birlik sloganı ile ve Dünya Kudüs Günü ilan ederek, Direnişin ve Filistin meselesinin hayatta kalmasını sağlamıştır.’

Salih El-Mued röportajın devamında İmam Humeyni’nin yolunun Ayetullah Hamanei tarafından devam ettirilmesi hakkında şunları söyledi: ‘Biz, Ayetullah Hamanei’nin İmam Humeyni’nin yolunun devam ettiricisi olduğuna, Ayetullah Hamanei’nin Filistin meselesini desteklediğine ve İran’ın her zaman mazlum Filistin halkının ve direnişin yanında olduğuna inanıyoruz. İran Şii ve Sünni olarak hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün İslam ülkeleriyle ilişki halindedir ve işgal edilen herhangi bir İslam toprağının kurtarılması gerektiğine ve yine Filistin meselesinin öncelik olduğuna inanmaktadır. Ama bazı ülkeler İsrail’i resmi olarak tanımıştır ve işgalcilerle ve düşman Siyonistlerle ilişkilerini kesmemişlerdir ama İran bu konuyla mücadele etmektedir. Bu bağlamda İran’ın hak olduğunu ve bizim de bu yolda birlikte olduğumuzu vurguluyorum. Ayetullah Hamanei de bu yolu devam ettirmekte ve Filistin halkına yardım bayrağını elinde taşımaktadır.’

Salih El-Mued röportajın sonunda, özellikle son yıllarda bölge ülkelerinde ve Arap topraklarında yaşanan gelişmelerin İran’daki İslam İnkılabından etkilendiği ile ilgili olarak şu ifadelerde bulundu: ‘Bize göre Arap Baharı olarak adlandırılan olaylar, Araplar arasında bölünmeler oluşturmak için yapılan komplolardı ve Amerika ve batı bu olayların arkasındaydı. Göreve gelen yeni kişiler daha kötüler ve Araplar Siyonist Rejim ile ilişki kurmuş durumdalar. Bu nedenle Arap Baharı adı altında gündeme gelen olaylar, halk ve Arap toplumuna hiçbir fayda sağlamamıştır. Biz bölgede batının bütün tehditlerine rağmen, İran’ın direniş eksenindeki mücadelesine devam edeceğine ve direnişin yolunu sürdüreceğine inanıyoruz.’

Suriyeli milletvekili: Ayetullah Hamanei İmam Humeyni İçin En İyi Halef Ve İnkılabın İlkelerinin Emanetçisidir

Nahiy Janat, Ayetullah Hamanei’nin İmam Humeyni için en iyi halef olduğunu ve inkılap ilkelerinin ve ruhunun emanetçisi olduğunu belirtti.

Suriyeli milletvekillerinden Nahiy Janat, İmam Humeyni’nin vefat yıldönümü münasebetiyle Tesnim Habere verdiği röportajda, İmam Humeyni’nin siyasi çerçevesi ve düşünce boyutları hakkında değerlendirmelerde bulunmakla birlikte, İslam İnkılabının ilkelerinden biri olan dünya müstekbirleri ile mücadele ve mazlumları savunma konusundaki görüşlerini belirtti.

Suriyeli milletvekili konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ‘İmam Humeyni’nin şahsiyeti üzerinde bir değerlendirmede bulunmadan önce, bu şahsiyetin ortaya çıkmasına neden olan ortam hakkında bir değerlendirmede bulunmalıyız. Onun inkılabı öylesi bir zamanda ortaya çıktı ki, Şah, demir yumrukla ve Amerika ve İsrail’e dayanarak İran’a hakimdi. İran Şahı, özellikle Amerika olmak üzere müstekbir ülkeler tarafından fazlasıyla destekleniyordu. İran’da halk, Şahın kontrolü altında ve mağlup bir durumdayken, mazlumlara yardım, dünya müstekbirleri ile mücadele ve milli bağımsızlığa ve İslam ilkelerine davet çağrısını duydu ve İnkılabın değer ve düşüncelerine tam olarak iman etti. İnkılabın başladığı ilk yıllarda birçok ülke İslam İnkılabı karşısında durmuş olmasına rağmen, Suriye o dönemde Hafız Esad liderliğinde İran’ın yanında durdu. Çünkü Hafız Esad, İran’daki İslam İnkılabının, mazlum bir halkın batının desteği ile İran halkına karşı faaliyet gösteren zalim Şah’a karşı yaptığı bir inkılap olduğuna inanıyordu.

İran’daki İslam İnkılabı başından itibaren ilkesel duruşuna dayalı olarak bölge konularına, mazlumları savunmaya, Filistin ve Irak halkının direnişini desteklemeye ve müstekbirlerlerle mücadeleye önem verdi ama şiddet hiçbir zaman İmam Humeyni’nin düşünce dairesinde yer almadı. İmam Humeyni liderliğindeki İslam İnkılabı, dünyadaki bütün inkılaplardan farklıdır. Çünkü şiddet olmadan, halkın katılımıyla, kurum ve kuruluşları yıkmadan ya da evleri ateşe vermeden zafere ulaşmıştır. Biz bu şiddet olaylarını Arap İnkılapları adı altında krizlerle boğuşan ülkelerde görüyoruz.

İmam Humeyni’nin radikalizm ve tekfirci düşünceyle mücadelede sosyal bir dünya sağlamak için toplumsal alanda ve dünyadaki siyasi gelişmelerde izlediği yol, onun Kur’an ve Peygamber’in öğretilerine derin bir şekilde hâkim olduğunu ve bildiğini gösteriyor. Sizin de gördüğünüz üzere, İran şu an da İslam ülkeleri arasında şiddet ve radikalizm kullanmadan din ve siyaseti birleştiren ve onu en iyi şekilde uygulayan açık bir örnektir. Dünyadaki mevcut durum, şiddet ve radikalizmin yayılmasının nedeninin bazı siyasi liderlerin radikal gruplara yönelmesi ve onları siyasi hedefleri doğrultusunda kullanması olduğunu göstermektedir. Hal böyle iken, İran’ın şiddet ve radikalizmle mücadele planı, Birleşmiş Milletler’ de oy birliği ile kabul edilmiştir. İran, Suriye krizinin başında da bizi kapsamlı olarak desteklemiş ve İran liderleri de başından itibaren Suriye krizinin siyasi olarak çözülmesini vurgulamışlardır. Bu da şiddetin İmam Humeyni’nin düşüncesinde bir yeri olmadığını göstermektedir.’

Suriyeli bu milletvekili, Arap ülkelerindeki inkılapların, İmam Humeyni liderliğindeki İslam İnkılabı ile ilişkisi hakkında şunları söyledi: ‘İran’daki inkılap ilkelere dayalıydı ama bazı diğer ülkelerdeki inkılaplar, hükümetlere, güvenliğe ve istikrara karşı gerçekleşen inkılaplardır. Bu inkılaplar sömürgecileri ortadan kaldırmak ve yabancılarla ilişkileri kesmek için gerçekleşmedi ve halkın milli iradesinin kırılmasına ve halkın yabancıların önünde diz çökmesine neden oldu. Bazı hükümetler de işgalcilerin politikalarına bağlı kalmak ve yeniden büyük şeytanın emirlerini uygulamak zorunda kaldılar. Bu inkılapların hiçbir şekilde İmam Humeyni’nin inkılabıyla ilişkisi yoktur ve bu inkılaplar, halktan ve birçok Müslümandan intikam alan bir nevi bozukluktur.’

Nahi Janat, İmam Humeyni’nin halefi hakkında da şu ifadelerde bulundu: ‘Ayetullah Hamanei, İmam Humeyni için en iyi haleftir ve inkılabın ve inkılabın ruhunun ve ilkelerinin emanetçisidir. Bu göstermelik bir söz değildir ve biz bunu, Suriye’de, Filistin’de ve zulümle savaşılan bütün meydanlarda hissettik. Dünyada İran dışında hiç kimse Amerika karşısında durmaya ve Filistin meselesinin yanında yer almaya ve onu desteklemeye cesaret edemedi. Aynı zamanda Arapların büyük bir kısmı da Amerika ve İsrail’in kucağına yönelmek için birbiriyle yarışıyorlar. İranlı kardeşler, Ayetullah Hamanei’nin emri ve hükümetiyle, zulüm karşısında duran bütün İslam ümmetini destekliyorlar ve bu varlığı, Güney Lübnan’dan Gazze ve Suriye’ye kadar görüyoruz. İran ve Suriye arasındaki ilişki sadece dostluk ilişkisi değil, tarihi ve dini bir ilişkidir ve İranlı askerlerin Suriye’de şehit olması da aramızdaki ilişkiyi tarif edilemeyecek derecede güçlendirmiştir.’

Irak Parlamento üyesi: Dünyanın birçok bölgesindeki mustazaf halklar, İmam Humeyni’ye dikkat kesilmiş ve ondan faydalanmışlardır.

Irak Parlamento üyesi Hamid el Hazer, İmam Humeyni’nin vefat yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada İmam Humeyni’nin dünyada eşi benzeri olmayan bir şahsiyet olduğunu belirterek; “20. yüzyılda yaptıkları ile Müslümanların izzet ve onurunu tekrar diriltti” ifadelerini kullandı.

İmam Humeyni gibi bir şahsiyetin özellikle 20. yy’da bulunmadığını vurgulayan Hamid el Hazer; “İmam Humeyni eşsiz şuur ve bilinci, Allah’a olan imanı ve İran halkına olan güveni sonucunda bölgede en büyük güçler arasında olan Şah gibi bir rejimi yıkmayı başarmıştır. İmam Hüseyin (a.s) gibi zalim güçlerin karşısında onurlu bir duruş sergilemiştir. Kurduğu İslam devleti ile İslam’a heybet, Müslümanlara ise izzet kapılarını açmış ve Siyonist İsrail rejiminin Tahran Büyükelçiliğini kapatarak yerine Filistin Büyükelçiliğini açmıştır. Ve bu Siyonist rejime vurulmuş en ağır darbe olmuştur. İmam Humeyni aynı zamanda iyi bir idareci ve kendi toplumunu iyi analiz edebilen bir liderdi. Düşmanları karşısında hiçbir zaman korkuya kapılmazken Allah’ın huzurunda büyük bir acizlik içerisinde olurdu” ifadelerini kullandı.

Irak Parlamento üyesi Hamid el Hazer İslam İnkılabının bölgesel etkilerine de değinerek; “Hiç şüphesiz İslam İnkılabı dünya müstekbirleri ve zalimler ile mücadele kapısını, gönlünü İslam’a vermiş tüm herkese sonuna kadar açmıştır. Dünyanın birçok bölgesindeki mustazaf halklar, İmam Humeyni’ye dikkat kesilmiş ve ondan faydalanmışlardır. İmam Humeyni ve İslam İnkılabının bölgedeki en büyük etkisi hiç şüphesiz Lübnan Hizbullah’ı olmuştur. Hizbullah’ın teşkili ile dünya müstekbirlerine karşı mücadele başlarken aynı zamanda Lübnan’da Siyonist İsrail rejimine ağır darbeler vurulmuştur. Öyle ki bölgedeki diğer ülkeler bir araya gelmelerine rağmen İsrail rejimine karşı hiçbir şey yapamazken Siyonist İsrail rejimi Hizbullah’a karşı kaybetmiştir. Hizbullah İmam Humeyni’den ilham almıştır” dedi.

“Aynı zamanda Yemen’de de Husiler ülkelerinin işgaline karşı dinlerini ve vatanlarını savunmaktalar” diyen Hamid el Hazer” işgal güçleri hiçbir hak ve hukuku tanımadan fakir ve mazlum Yemen halkını hedef alırken Husiler İmam Humeyni’den ilham alarak izzetli bir şekilde direnmektedirler” ifadelerini kullandı.

“Irak’ta ise İran ve İmam Humeyni’nin verdiği destek ile teröre karşı mücadele edildi ve edilmektedir. Suriye ve dünyanın diğer noktalarında da bu destek ve izzet devam etmektedir. İslam İnkılabı müstekbirlere karşı mücadelede mustazaflar için bir örnek ve olgu olmuştur” diyen Hamid el Hazer tüm bunların İmam Humeyni’nin etkileri olduğunu kaydetti.

Açıklamalarının sonunda İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei’nin şahsiyetine değinen Hamid el Hazer; “Allah’a şükürler olsun ki İmam Humeyni’nin vefatının ardından onun seçkin öğrencilerinden olan Ayetullah Hamenei İslam İnkılabının çizgisini devam ettirmektedir. Ayetullah Hamenei İslam İnkılabını içeriden ve dışarıdan her türlü fitne ve saldırıya karşı korumayı başarmış ve dünya mustazaflarını korumayı devam ettirmiştir. İran’ın; nükleer enerjide, tarımda ve sanayi gibi alanlarda gelişip kalkınmasında önemli rolü olmuştur” açıklamasını yaptı.

İmam Humeyni 28. vefat yıl dönümü nedeniyle Irak'ta düzenlenen törende anıldı.

Irak Ulusal Koalisyon Lideri Ammar Hekim, İmam Humeyni'nin vefatı nedeni ile Bağdat'ta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İmam Humeyni'nin sadece İran'ı düşünmediği, tüm İslam dünyası ve beşeriyeti düşündüğünü belirtti.

Seyid Ammr el Hekim dün; İran'ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi, bazı hükümet yetkilileri, Haşdüşabi komutanları, Şii ve ehli Sünnet din adamlarının katılımı ile düzenlenen törende, İslam inkılabı rehberinin de İmam Humeyni yolunda devam ettiğine işaretle direniş ekonomisi, iç güvenliğin güçlendirilmesi, dünya güçleri ile güç konumundan müzakere edilmesi gibi bazı konuların İslam inkılabı rehberinin önemle vurguladığı tavsiyelerinden olduğunu, bunun ise rahmetli İmam'ın düşüncesinden kaynaklandığını söyledi.

Parstodayın verdiği haberde; Irak'ta bulunan Yemen Ensarullah siyasi büro üyesi Muhammed el-İmeni de İmam Humeyni, adının anıldığı yerde tüm düşüncelerin Kudüs ve Filistin meselesinin canlandırdığını söyledi.

Irak Faili Kürtler lideri de törende günümüzde İslam dünyasının karşı karşıya olduğu sorunlara karşı sadece rahmetli İmam'ın düşünce ve izlediği yol ile mücadele edilebileceğini belirtti.

Irak’ta her yıl İmam Humeyni'nin vefatı münasebeti ile Iraklı çeşitli kurumlar, halk ve tanınan şahsiyetlerin katılımı ile anma merasimi düzenleniyor.

İmam Humeyni’nin müstekbirlere karşı bakışı ve İslam toplumunun emperyalizm karşısındaki duruşu hakkındaki görüşleri çerçevesinde dünyanın önemli şahsiyetlerinin İmam Humeyni hakkındaki görüşleri.

İmam Humeyni hayatı boyunca İnkılapçı düşüncelerini yayıp, mazlum milletleri sömürgeci ve sömürücü müstekbir güçlere karşı direnmeye ve mücadele etmeye çağırdı.

Mustazafların müstekbirlerle olan savaşının tüm insanlığı kuşatan kutsal bir dava olduğunu mücadelesiyle ortaya koyan İmam Humeyni bunun, ilahi bir dava olduğunu ve mezheplerin, meşreplerin, etnik grupların evrenselliği olmayan duruşlarından daha yüce olduğuna vurgu yapmıştı.

İmam Humeyni’nin en büyük hedefi müstekbirleri devirerek, mustazaflar için izzet ve onurun kaynağı; adalet, hürriyet, eşitlik temelli bir dünya kurabilmekti.

Hak-batıl mücadelesini yeniden tanımlayan İmam, onun esasında küresel bir mustazaf-müstekbir savaşı olduğunu ortaya koymakla kalmamış aynı zamanda bunların müşahhas karşılıklarını da insanlığa tanıtmıştı.

İnsanlığın en büyük düşmanının emperyalizm ve siyonizm elbiseleri ile hükmeden “Büyük Şeytan Amerika ve gasıp İsrail” olduğuna dikkat çeken İmam Humeyni, İslam ümmetinin kurtuluşunun da bu iki kanlı elin kesilmesiyle mümkün olabileceğine vurgu yapmıştı.

Filistin ve kutsal Kudüs davasına büyük önem veren İmam Humeyni, tüm Müslümanların bu uğurda tüm imkânlarıyla ortak bir mücadele geliştirmeleri gerektiğinin altını çizmişti.

Dünyanın önemli şahsiyetlerinin İmam Humeyni hakkındaki görüşleri:

Profesör Hamid Mevlana, Washington D. C. Üniversitesi, Uluslar Arası İletişim Bölümü Kurucusu ve Başkanı

Bence 20. yüz yılda hiç bir ses, İmam Humeyni'nin sesi kadar dünyayı sarsmadı.

Ahmed Huber, İsviçreli Müslüman Gazeteci

Bu gün Avrupa'da Berlin Duvarının yıkılmasının sizin başlattığınız inkılâpla bağlantılı olduğu düşünülüyor. Bu İslami kıyamın tesirleri Avrupa'da hissediliyor.

Ayetullah Seyyid Muhsin Hüccet, Afganistanlı âlim

İmam Humeyni sürekli Şii-Sünni kardeştir, derdi. İmam Humeyni (ra) vahdet ve dayanışmadan söz ederdi. İmam şöyle derdi: Müslümanların başına gelen her felaketin sebebi, tefrikadır.

Afganistan İslami Hareket Lideri

İslam dünyası büyük liderini kaybetti. Tüm mağdurların ve tüm mustaz'afların lideri İmam Humeyni idi.

Pakistan Cumhurbaşkanı

İmam Humeyni'in İslam dinine kazandırdığı izzet ebediyen kalacaktır.

Hamid Algar, Amerika üniversiteleri Öğretim Üyesi

İmam Humeyni (ra) insanların kalplerine hayat verdi. Gerçi bu gün imam Humeyni (ra) fiziksel olarak aramızda değil, ama onun düşüncelerini yaşatmamız gerekir.

İmam Buhari, Hindistanlı Müslümanların Lideri

İmam Humeyni (ra) mümin, müctehid, tarih yazan ve son asrın mimarı olan bir şahsiyetti. Onun gibi mücahid bir insanın son asırda eşi yoktur.

Muhammed Cemali, Pakistan Senato Meclisi Başkan Yardımcısı

İmam Humeyni'nin özgürlük ve bağımsızlık mesajı dünya halkı için her zaman tazedir ve şimdiki durumda bu mesajı yaygınlaştırmak için çalışmak gerekir.

Bosna Hersek Milli Eğitim Bakanı

İslam inkılâbından sonra biz Bosna Hersek'te İmam Humeyni'den büyük babamız olarak söz ediyoruz ve onun kim olduğunu ve ne denli insanların uyanışında etkili olduğunu çok iyi biliyoruz.

G. Afrika'nın Apartayd Karşıtı Hareketin Lideri Nelson Mandella

 İmam Humeyni, sadece İran için değil, dünyadaki özgürlükçü tüm hareketleri için büyük bir liderdir.

Cezayir'in ilk cumhurbaşkanı Ben Bella

Arap dünyası 20.y.y.da İslam'ın hayat bulmasını, İmam Humeyni ve İran İslam inkılabına borçludur.

Hindistan'ın Merhum Başbakanın Oğlu Raciv Gandi

İmam Humeyni'nin vefatı ile dünya; büyük inkılapçıyı, geniş bakış açılı dini bir rehberi kaybetmiştir.

Beytü'l-Mukaddes Piskoposu Cappucci

İmam Humeyni sadece İran'a ait değil, zira Müslüman ve gayrimüslimler, dünyanın tüm mahrumları onu kendi kurtarıcısı olarak biliyor.

Sovyetler Birliğinin son lideri Mihail Gorbaçov

İmam Humeyni, kendi döneminden daha ileri görüşlü biridir.

Dünya Katolikler eski lideri Papa 2. John Paul

İmam Humeyni’nin, kendi ülkesi ve dünyanın büyük bir bölümünde gerçekleştirdiği olaya büyük saygı gösterilmesi ve hakkında derin düşünce ile görüş bildirmesi gereken bir şahsiyettir.

Arap Dünyasının Tanınmış Yazar Ve Gazetecisi Muhammed Hasanin Heykel

İmam Humeyni, dünyalılar için melekuti ve semavi bir hediyedir.