Kültür ve Sanat 7Sabah yazarlarından dev kampanya; Van'ın köylerine 20 bin kitap dağıttılar...ID:15575
Yayınlanma:
15 Haz 17

7sabah.com.tr yazarlarından araştırmacı yazar Aydın Altay ve eğitimci yazar Yaşar Adıyaman, ‘Van’a 20 Bin Kitap” kampanyası kapsamında en ücra köylere kadar okuma seferberliği başlattılar. Oku/T Platformu olarak yürütülen çalışmada toplanan kitapları çocuklara ulaştıran iki yazar, amaçlarının bir farkındalık yaratmak ve yaz tatilini doğru değerlendirilmesi, okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik olduğunu belirtiyorlar.

Vanlı iki yazarın başlattığı, “Van’a 20 Bin Kitap” kampanyası çocukların yüzünü güldürdü.

Araştırmacı-yazar Aydın Altay ve Eğitimci-yazar Yaşar Adıyaman Van’da bir farkındalık oluşturmak ve okuma kültürünü geliştirmek amacıyla 20 bin kitabı Van’ın en ücra köylerinde yaşayan çocuklara ulaştırdı.

Sosyal medya üzerinde başlatılan kampanyaya bazı yayınevleri, STK, işadamları ve yazarların yanı sıra vatandaşlar da katkı sundu. Kitapların büyük bir kısmını kendi paralarıyla temin eden yazar Altay ile Adıyaman, kitaplarının Van’ın tüm köylerine yetmediği, ancak 6 ilçeye gidebildiklerini, geride kalan diğer ilçe ve köylere ulaşmak için kampanyayı sürdüreceklerini kaydettiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Altay, "şehir merkezlerinde okumak için oldukça fazla kaynakların olduğunu gördük. İnternet, kütüphane, gazeteler, dergiler… ancak köy yerlerinde bu imkanların olmadığını fark ettik. Bu kampanyayla istedik ki çocuklar yaz tatilini okumakla geçirsin. Tarlada, bağda, bahçede çalışırken, kuzularını güderken çantalarında bir kitap olsun. Dolayısıyla kampanya kitaplarının içeriğine dikkat ettik. Özelikle hikaye, roman, şiir, inanç esaslarına uygun olmalarına özen gösterdik. Kitapların bir kısmı bağış olduğu için elinde fazla tefsir, fıkıh, hadis, siyer, Kuran meali gibi önemli eserleri bağışlayanlar da oldu. biz bu önemli kitapları cami, medrese, kuran kursu ve taziye evlerine verdik. Ayrıca kütüphane çalışmalarımız da devam ediyor. Bu kapsamda köylere kitaplık, ilçelerde kütüphane kurmayı hedefliyoruz. Kampamız süresince bizimle birlikte çalışan yazar Müzeyyen Dursun hanımın katkılarını da vurgulamak istiyorum. Hem kitaplarıyla katkı sundu, hemde bizimle birlikte köy köy dolaştı. Bundan sonraki çalışmalarımızda daha fazla arkadaşların katılımını bekliyoruz.” dedi.

Amaçlarının bir farkındalık oluşturmak olduğunu söyleyen Altay, "Amacımız bir farkındalık oluşturmaktı. Şimdi kampanyamız devam ediyor. Sadece kitap dağıtma ile sürdürmeyeceğiz. Bu ileride başka konularda da bizim hareket etmemize vesile olacak. Örneğin Yaşar arkadaşımızın özellikle uyuşturucu ile mücadele konusunda yazdığı makaleler var, seminerler veriyor. O da toplumun yaralarından biri olan uyuşturucu ile mücadele konusunda kendi çapında gayretler gösteriyor" ifadelerini kullandı.

    Van'da bir devlet kurumunda memur olduğunu anlatan eğitimci-yazar Yazar Yaşar Adıyaman ise, "Ben özellikle uyuşturucu ile mücadele konusunda makaleler yazıyorum. İnsani Değerleri Koruma İnisiyatifi adı altında bir oluşumumuz oldu. Topluma faydalı olmak için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Van'da son yıllarda uyuşturucu kullananların sayısında artış olduğunu biliyoruz. Şimdiden yazılarımızla, seminerlerimizle bu illetle mücadele edelim diyoruz. Kitap kampanyamıza gelince; Aydın arkadaşımızla böyle bir kampanyaya giriştik. Sağ olsun destek olanlar oldu. Biz de kitapları ilçelerde öğrenci olan çocuklara dağıttık. Malumunuz okullar tatil oldu ve köylerdeki birçok çocuk kitap okuyabilsin diye bu kampanyayı gerçekleştirdik. Umarım faydalı olmuşuzdur" diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde okuyucuyla buluşan, “ Ay Işığında Mavi Düşler” şiir kitabının gelirinin büyük bir kısmını bu gibi çalışmalara bağışlayan Adıyaman, uyuşturucu ile mücadele amaçlı yeni çalışmaları olduğunu söyledi.

Vanlı ve aynı zamanda 7sabah.com.tr yazarları olan Aydın Altay ile Yaşar Adıyaman’ın 3 yıl önce hayata geçirdikleri “İnsani Değerleri Koruma İnisiyatifi” daha önce öğrencilere giyim yardımı ve eğitime katkı kırtasiye yardımı gibi faaliyetleri de bulunuyor.