Ekonomi Trabzon, Rusya'ya yaş meyve ve sebze ihracatında liderID:15722
Yayınlanma:
18 Haz 17

Türkiye'den 2017 yılının ocak-mayıs döneminde Rusya Federasyonu'na 123 milyon 738 bin 321 dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirildi. İhracatın 39 milyon 89 bin 390 dolarlık kısmının gerçekleştirildiği Trabzon, 21 il arasında ilk sırada yer aldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye'den yılın ilk 5 ayında Rusya'ya 215 bin 379 ton yaş meyve ve sebze ihraç edildi. Bu ürünlerin karşılığında 123 milyon 738 bin 321 dolar gelir sağlandı.

TRABZON YAŞ MEYVE VE SEZBE İHRACATININ YÜZDE 32'SİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Aynı dönem içinde Trabzon'dan 39 milyon 89 bin 390 dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatının yüzde 32'sinin gerçekleştirildiği Trabzon, bu ürünlerin ihracatını yapan 21 il arasında ilk sırada bulunuyor.

Trabzon'dan yapılan meyve sebze ihracatında, önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 144, değer bazında ise yüzde 80 artış yaşadı.

GÜRDOĞAN: TRABZON 5 AYLIK DÖNEMDE İHRACAT LİDERİ

Doğu karadeniz İhracatçı Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaptığı açıklamada, Trabzon'un yılın 5 aylık döneminde Rusya'ya yapılan yaş meyve sebze ihracatında lider olduğunu söyledi.

Rusya'ya bu dönemde 215 milyon 379 bin 859 kilogram yaş meyve sebze ihracatı yapıldığını belirten Gürdoğan, ihracat karşılığında ise 123 milyon 738 bin 321 dolar gelir elde edildiğini vurguladı.

GÜRDOĞAN: İHRACAT GEÇEN YILA ORANLA MİKTARDA YÜZDE 91 ARTTI

Gürdoğan, Trabzon'dan gerçekleşen ihracatın önceki yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 91, değerde ise yüzde 58 arttığını ifade ederek, "Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizin düzelmesi ve akabinde ihracat yasaklarının önemli ölçüde kalkmasıyla ihracatımız hızlı bir yükseliş trendine girdi. Önümüzdeki aylarda da bu yükselişin daha da üst rakamlara ulaşacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Trabzon menşeli ihracatçı firmaların, her yıl sektörün ihracat lideri olduğuna dikkati çeken Gürdoğan, bu yıl toplam sektör ihracatının yüzde 32'sinin Trabzonlu ihracatçılar tarafından yapıldığını belirtti.

GÜRDOĞAN: RUSYA'YA ÜRÜNLER DENİZ YOLUYLA ULAŞTIRILIYOR

Gürdoğan, Rusya'ya ürünlerin deniz yolu ile sevk edildiğini anımsatarak, "Trabzolu ihracatçılar tarafından Samsun limanı üzerinden Rusya'nın Novorossisk, Gelencik ve Tuapse limanlarına tarifeli Ro-Ro gemileri çalışıyor. Rusya'ya sevk edilen ürünler, deniz yolu ile bu limanlara ulaştırılıyor" diye konuştu.

GÜRDOĞAN: SOĞUTUCU KONTEYNERLE ÜRÜNLER 8 İLE 12 SAAT İÇERİSİNDE RUSYA PİYASASINA SUNULABİLECEK

Trabzonlu ihracatçıların deniz yolu lojistiğine önemli yatırımlar yaptığını belirten Gürdoğan, şu değerlendirmede bulundu: "İhracatçılarımız, önümüzdeki dönemde yaş meyve sebze ürünlerini tamamen soğutuculu konteynerlerle Rusya'ya sevk etmek amacıyla yatırım yapıyor. Bu lojistik üstünlük sayesinde ürünler 8 ile 12 saat içinde Rusya piyasasına sunulabilecek. Bu da sektöre önemli rekabet imkanı kazandıracak."