Dünya Yemen’de kolera kurbanlarının artışı : 1,900 kişi öldüID:18040
Yayınlanma:
09 Ağu 17

Yemen'in Sağlık Bakanlığı kolera salgını sonrasında, bu ülkede kurbanları artırmasını bildirdi.

“Nasır Baoum” Yemen’in Sağlık Bakanı, 27 Nisan’dan Temmuz sonuna kadar ülkedeki kolera sayısını artırması nedeni ile  , Tüm iller den 1.900dan  fazla yemenlinin öldüğünü söyledi.
O kurbanların çoğunun Hacca, San’a, el-Hedide, omran ve Eb illerinden olduğunu söyledi.
Bu bakanlık yardım kuruluşlarının desteğiyle Yemenin Günlük ilaç ve tıbbi malzeme ihtiyacın birazını karşılamayı başarmış.
Daha önce Birleşmiş Milletlere bağımlı uluslararası kurumlar kolera yaymak nedeni ile Yemen’de ölenlerin sayısını artırmasını uyarmıştı.
Suudi saldırılar Yemen’de devam edip kolera hızla Yemen genelinde yayılıyor, ülkenin altyapı tesisleri, özellikle su şebekelerini imha etmektedir.
Amerika tarafından desteklenen Suudi Arabistan Mart 2015 den Yemen’in istifa edip giden başkanı “mensur Hadi”yi iktara restore bahanesiyle Yemeni abluka edip ; ülkeni kara, deniz ve havadan askeri saldırganlığa götürmüştür.
Bu askeri saldırganlığı, 12 binden fazla Yemenli kişinin ölümüne, binlerce yaralanıp ve milyonlarca Yemenlininde  yerinden olmasına neden olmuştur.
Suudi askeri müdahalesi beraberinde ;  yanı sıra yoksul bir ülke olan Yemen gıda ve şiddetli tıp sıkıntısıile karşılaştı.
Suudi Arabistan Yemene karşı Savaşı durdurmazsa;  bu savaştan ölenlerin sayısı bombalar tarafından değil, kolera Yeni milenyum için felaket bir kayıt oluşturabilir.