Kültür ve Sanat “Dünyanın barış dünyası olması gerekir”ID:18139
Yayınlanma:
11 Ağu 17

Şimdilerde yeni filmi “Kurtlar Vadisi Vatan”ın çekimlerini bitiren oyuncu, 2018 başında ise “Kurtlar Vadisi Kaos” dizisini ekranlara getirmeyi planlıyor. İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine ilişkin açıklama yapan Şaşmaz, Kudüs’ün tüm insanlık alemi için değerli olduğunu söyledi.

Şaşmaz, Kudüs gibi dünyanın birçok şehrinde farklı dinlerden ibadet mekanlarının bir arada olduğuna işaret ederek, “İyi gözlemlemek gerekir. Mesela İstanbul’da da hem sinagog hem kilise hem de camiler vardır. Bunlarla iyi geçinen, birbirleriyle uyum ve barış içinde yaşayan insanlar, her zaman başkaları tarafından rahatsız edilerek birbirleriyle düşürülmeye çalışılmış.” ifadelerini kullandı. İsrail üzerinde oyunlar oynandığı yorumunda bulunan Şaşmaz, şöyle devam etti:

“Dünyanın, barış dünyası olması gerekir. Bunun en büyük savunucuları kendileri, söylemlerinden öyle anlıyoruz ama ‘Kurtlar Vadisi Filistin’de, o zamanki politikalarından kaynaklı aksini gördüğümüz için bir film yapmıştık.”

“Bazı kirli merkezler insanların akıllarını bulandırıyor”

Türkiye’nin de zorlu bir süreçten geçtiğine dikkati çeken Şaşmaz, Orta Doğu ülkelerinin Türkiye’ye karşı sempati duymasına ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Sıkıştırıldığımızı düşünüyorum. Sevgi, sempati var. Bu sevginin, sempatinin parçalanmasını, bölünmesini isteyenler var ama bunlar genellikle üst tabakalarda olmakta. Halkın bunun farkında olduğunu düşünüyorum ve birbirini sevmekten vazgeçmiyorlar. Bu konumu kimsenin bırakmak isteyeceğini sanmıyorum. ‘Kurtlar Vadisi Vatan’da da anlattığımız gibi bazı odaklar, bazı kirli merkezler insanların akıllarını bulandırmaya çalışıyor. En büyük düşmanımızın kendimiz olduğunu düşünüyorum. Yani biz bu kanmalardan, başkalarının bizi etkilemesinden vazgeçebilirsek, gerçeği görebilirsek başımıza bir şey gelmez. Gelirse de dirayetli olabiliriz en azından.”