Sağlık Böbrek kanseri neden olur?ID:18141
Yayınlanma:
11 Ağu 17

Böbrek kanseri böbrek kaynaklı bir kanser türüdür. Böbreklerin her ikisi de yumruk büyüklüğünde ve fasulye şeklindedir. Böbrek kanseri, Böbrek kanseri neden olur, Böbrek kanseri tedavisi, Böbrek kanseri belirtileri, Böbrek Kanseri Çeşitleri, Böbrek Kanseri Nedenleri, Böbrek Kanseri Testi hakkında detaylı bilgi...

Böbrek Kanseri Nedir Neden Oluşur

Böbrekler vücudun tüm faaliyetlerinde hayati bir rol oynarlar çünkü kandaki atık ve ekstra suyun alınması ile idrar üretirler. Böbreklerin oynadığı diğer roller arasında, vücut tarafından kan basıncını kontrol etmek için kullanılan bazı maddelerin salgılanmasının yanı sıra vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini sayılabilir. Böbrek kanseri esas olarak böbreklerde gelişen ve iki tipte kanser vardır: Renal Hücre Karsinomu ve Ürotelyal Hücreli Karsinom olarak adlandırılabilir. Böbrek kanseri erken teşhis edilirse tedavisi de kolay olur bu nedenle erken teşhis hayat kurtarabilir.

Diğer Böbrek Kanseri Çeşitleri:

Diğer Böbrek Kanseri Çeşitleri arasında Bellini Kanal Karsinoması, Wilm Tümörü, Renal Onkositoma ve Mesoblastik Nefrom gibi diğer çok daha nadir böbrek kanseri türleri vardır. Böbrek kanseri öncelikle böbreklerin böbrek tüpü içinde gelişir. Dünya genelinde görülen kanserlerin %2'si böbrek kanserleridir. Son araştırmalarda da durumun görülme sıklığının arttığı ortaya çıkmış durumda...

Böbrek Kanseri Testi

Kanser hastaları zaman geçirmeden doğru teşhisi koyabilecek gelişmiş hastanelere ve doktorlara başvurmalıdır, bu konuda deneyimli doktorlar erken teşhiste bulunabilirler. Teşhiste genel sağlık muayenesi, ateş ve kan basıncının düzeyinin yanı sıra genel sağlık belirtileri kontrol edilir.

İdrar testinden sonra kanı kontrol etmek amacıyla yapılan kan testi böbreklerin çalışma durumunu ölçmek amacıyla gerçekleştirilir. CT taraması veya İntravenöz Pyelografi gibi görüntüleme testleri organların ve işlevlerinin daha net görüntülerini sunmak için yapılır. Bazı durumlarda kanser hücrelerini aramak için biyopsi yapılması gerekebilir.

Böbrek Kanseri Nedenleri

Günlük yaşamlarımızda böbrek kanseri gelişimine neden olabilecek çok sayıda faktör var. Mesela sigara uzun vadede böbrek kanseri nedeni olabilir. Daha sık görülen böbrek kanseri nedenlerinden bazıları alkol-sigara alışkanlıkları, aşırı gıda tüketimi ve aşırı şişmanlık sayılabilir çünkü bun faktörler yüksek kan basıncına yol açarlar ve Tuberöz Skleroz gibi diğer tıbbi durumların yanı sıra böbreklere önemli miktarda baskı oluşturur. Uyuşturucu ilaçlar böbrek kanserinin en etkili nedenidir

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir

Çeşitli böbrek kanseri semptomlarını anlama ve doğru tanımlamak; hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi için önemlidir.

İdrardaki kan, ilk fark edilen belirtilerden biridir; çünkü iç organların işleyişinde bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren belirtidir bir diğer nokta, dikkat etmeniz gereken çok önemli bir semptomdur ve genellikle düzenli tıbbi kontroller sırasında fark edilir. Kilo kaybına ve vücudun aşırı yorgunluğuna neden olan iştah kaybı, böbrek kanseri ile uğraşırken genel olarak ortaya çıkmaktadır ve yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Daha önce de belirtildiği gibi, farklı böbrek kanseri türleri farklı böbrek kanseri tedavileri gerektirir. Bununla birlikte, tedavinin en yaygın yolu cerrahi metotlarla çözülür. Kanserli hücreleri vücuttan çıkarıp daha fazla yayılmasını önlemek için ameliyat gerekir. Bazen böbreğin herhangi bir bölümü, veya hepsi ya da bazı böbreküstü bezleri ameliyatla alınabilmektedir.

Tüm kanserlerde olduğu gibi radyasyon tedavisi ve kemoterapi, kanserin her çeşidiyle uğraşırken yaygın kullanılan tedavi metotlarıdır ve bu durumla uğraşırken bile düzenli olarak kullanılır. İlaçlar, ağrı kontrolleri ve hastanın çok fazla yan etki göstermemesi için ve / veya klinik araştırmalar için uygulanır; biyolojik tedavi de düzenli olarak yapılır.