Röportaj Uyuşturucu pençesinden yeni bir hayata yolculuk…ID:20574
Yayınlanma:
05 Eki 17

İbret dolu bir Savaşın gerçek kahramanının ağzından; Uyuşturucu ve gençlere tavsiyeler…

Uyuşturucu bağımlısı 26 yaşında evli ve 3 çocuk babası olan bir gencin hayat hikâyesini sizinle paylaşmak istiyoruz. Kişilik haklarına ve toplumdaki önyargıları dikkate alarak şahsın ismini ve fotoğrafını insani bir görevden dolayı yayınlamıyoruz.  


Röportaj: Fehmi Kızılkaya

S-Uyuşturucu kullanmaya nasıl başladınız ve sizi böyle ortama sürükleyen sebepleri bizimle paylaşır mısınız?

C-Bence, uyuşturucunun anası sigaradır. Her şey sigara içmekle başlıyor. buna başlamamın sebebi arkadaşımın tavsiye etmesi oldu.  Bununla beraber, aile içindeki sıkıntılarımı bilen arkadaşlarım “sende iç rahatlarsın” tavsiyesi(!) oldu.  Tabi arkadaşlarım bunu içtiği için bende de bir özenti oldu, sigara gibi buna başlamamın sebeplerinden biride arkadaş çevremin hepsi bu uyuşturucu denilen maddeyi kullanmalarıydı. Hangi arkadaşımın yanına gitsem bunu içen muhakkak vardı ve aramızdaki muhabbet sadece uyuşturucu muhabbetiydi. Boş zamanımın olması yapacak bir işimin olmamasıydı ve teklif eden arkadaşlarımı kıramamamdı. Belki de bunu içmeyeceğim deseydim içmemiş olacak bu illete bulaşmamış olacaktım.

S-Bu süreçte, sizde uyuşturucunun yaptığı etkileri ve bağımlılığın devamındaki süreçte, sizde ne gibi fiziksel ve ruhsal değişimler oldu?

C-Uyuşturucunun bende bıraktığı etki vücudumu his ettiğim kadarıyla çok büyük, bunun farkındayım, örneğin uyuşturucuya başlamadan önce duraksamadan 7 - 8 kilometre koşabiliyordum. Şimdi ise 500 metrelik yolu yürüdüğüm zaman nefes nefese kalıyorum. 2 sefer duraklıyorum koşmayı unuttum çünkü koşamıyorum, olmuyor fiziki zararlarımdan biride hafıza kaybım, bir şeyi aklımda tutamıyorum, hemen unutuyorum, bazen yola çıkıyorum bir müddet yol aldıktan sonra nereye gideceğimi unuttuğum oluyor. Bunun için seyir halindeyken nereye gidecektim diye kendime soru sormaya basılıyorum. Kafatasımın içinde, kocaman bir çukur olduğunu hissediyorum. Fiziksel değişimlerimden biride çok kilo verdim ve şimdi uyuşturucuyu bırakmama rağmen ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum. Kemiklerimde ağrılar hissediyorum yorgunluk hissi hiç gitmiyor. Sanki 60 yaşındaymışım gibi bir bedene sahipmişim gibi geliyor. 5 yıl önceki, fotoğrafımla şimdiki yüz şeklim arasında dağlar kadar fark var. Saçlarımın hepsinin döküldüğünü 500 mt. İleriden rahatlıkla farkına varabilirsiniz. Ruhsal değişime gelince; önceden çok sakindim, şimdi çok asabiyim. Çocuğum benimle konuşurken tersliyorum, sanki 500 kişi aynı ağızla benimle konuşuyormuş gibi geliyor, beynim rahatsız oluyor, hemen tepki gösteriyorum ve daha sonra yanlış yaptığımın farkına varıyorum. Çocuğumdan özür diliyorum ama iş işten geçiyor, kalp kırılıyor bir kere, çaresiz kalıyorum. Daha önceleri biriyle tartıştığım zaman yapıcı bir kişiliğim vardı. Şimdi ise tartıştığım zaman hemen harekete geçiyorum istemeden saldırıyorum. Bu yüzden birçok mahkemeye çıktım, adli para cezası aldım. Anlayacağınız beyin alt üst oldu kontrol etmem çok zor oluyor. Daha önceden kendime çok özgüvenim vardı, şimdi ise kendime özgüvenim hiç kalmadı. Başaramam bu işleri deyip sallıyordum ve cesaret edemiyordum.

S-Uyuşturucuyu kullandığınız andan itibaren bağımlılık sürecinizde, Çevrenizin ve arkadaşlarınızın tepkileri ve size yaklaşımları nasıl oldu?

C-Çevremdeki arkadaşlarım, komsularım, akrabalarım ben bu uyuşturucuyu içmeye başladıktan bir müddet sonra bendeki anormal hareketleri fark etmeye başladılar. İçmeyen arkadaşlarım benden uzaklaşmaya başladı, her gün evine gittiğim arkadaşım bir bahane bularak beni evinden uzaklaştırmaya başladı. Komşularım çocuklarına benimle konuşup gezmemeleri için tembihlerde bulunmaya başladı. Yanıma gelip çocuğumla arkadaşlık yapmanı istemiyorum diyenler bile oldu.  İşe gitme isteğim kalmadı çünkü her zaman aklımda uyuşturucu vardı, işim, arkadaşım, kardeşim, annem, babam, sırdaşım anlayacağınız her şey uyuşturucu olmuştu. Cebimde deste deste para varken, cebimde metelik kalmamaya başladı. Uyuşturucu almak için para lazımdı çevremdeki arkadaş eş dost ailem kim olursa borç istemeye başladım.  Aldığımı da veremediğim için borç batağına batıyordum. Herkesten saklanmaya başladım borçlarını istemesinler diye. Çocuğum hasta olurdu param olmadığı için herkesten borç aldığım kredimi bitirdiğim için kimseden daha borç para alamıyordum. Bu sebepten dolayı çocuğumu hastaneye götüremiyordum. Anlayacağınız sıfır olmuştum, bitmek üzere idim.

S-Bu alışkanlıktan nasıl kurtuldun? Uyuşturucuyu bırakma sebeplerinizi bize anlatır mısınız?
 
C-Uyuşturucudan kurtulmamın sebeplerinden biri önce kendime sonra aileme çocuklarıma acımamdı, ama en çok da kendime, çünkü bana bir şey olsaydı hepsi benimle birlikte ölürdü, tek dayanakları bendim. Ben ölseydim onlar bu acımasız dünyada kim bilir neler yapılacaktı. Ben kendimin bu kadar karaktersiz, bu kadar zayıf, iradesiz ve güçsüz olmadığımı zaten biliyordum. Az da olsa bir özgüvenim, irade gücüm vardı ve İslam dinine bağlılığım, ALLAH’tan (c.c) çok korkmam bir etken oldu. Uyuşturucudan nasıl kurtuldum sorusuna gelince söylediğim gibi; önce ailemdi ve benim yaşamam gerektiğini, hayata bu kadar küsmemem gerektiğini, daha bu dünyada çok şey yapmam gerektiğini, İslam dinine vatana aileme arkadaş, yoldaş olmam gerektiği kanaatine varmıştım. Sağlam bir iradem vardı ve bunu kullanma gereğini göstermeye başladım, anlayacağınız beynimde bitirmeye karar verdim. Önce ben bunu içmeyecektim ne olursa olsun önce böyle kendimi şartlandırdım ve sonra içen bütün arkadaşlarımı terk ettim. Kendilerine beni seviyorsanız bir daha yanıma gelmeyin, gelirseniz sizi kırarım diye tembihte bulunup onlardan kurtuldum. daha sonra uyuşturucu içtiğim bütün mekanları, sokakları, virane binaları, park-bahçe, anlayacağınız her nerde içtiysem oraya gitmeme görmeme kararı aldım. Aklıma gelmesin diye ardından dediğim gibi Dine yaklaştım çok sempatim vardı, çok seviyorum Peygamber efendimiz (s.a.v)  ALLAH (c.c) onlardan utandım. Zaten bir mürşidimiz vardı ve bir vekilimiz onun yanına gitmeye ve namaza başladım. Şükürler olsun ALLAH (c.c) yardım etti, bıraktım. Nihayet yine insan isteyince beynini yönetebiliyormuş, iradene sahip çıkabilince bırakılabiliyormuş, bunu daha iyi anladım.

S-Bu maddeleri kullanan ve bırakmayı başaran biri olarak, gençlere ve madde bağımlısı olan insanlara, ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz? 

C-Bu maddeyi kullanan arkadaşlarıma öncelikle ALLAH (c.c )sizleri affetsin. Rabbim Hepimize hidayet verip doğru yoldan ayırmasın. Maneviyat çok önemli, ailenize sabır ve içenlere de kurtulmaları için dua ediyorum. İçen kişilere şunu söylemek istiyor; ayık kafa bence sarhoş kafadan çok daha güzel, çok daha tatlı, çok daha zevkli. şu an nefes aldığım zaman çiçeklerin, toprağın, yemeklerin, oksijenin koku olarak ne varsa hepsinden mükemmel tat ve zevk alıyorum. Koku alma duyularım düzelmeye başladı.  Kullanan arkadaşlarıma söylüyorum, Bu maddeleri bırakmak o kadar da zor değil. Önce ALLAH’tan (c.c) korkacak, utanacaksın. bunu beynimize nakşetmek lazım. İkincisi ben ne yapıyorum, bu madde beni köle etmiş mantığını beynine yerleştireceksin.  Sen köle değilsin. Üçüncüsü ben bu uyuşturucuyu bırakıyorum deyip hemen yarın, diğer güne bırakmadan harekete geçeceksin. Kullanan arkadaşlarını terk edip, aramayacak, hatta sana o maddeyi çağrıştıran her şeyden uzak olacaksın. Dördüncüsü, uyuşturucu olmayan bir il, ilçe, memleketin gibi bir yere temiz havası, sakin bir yere gidip bir iki ay hava değişikliği yapacaksın. Beşincisi, anlayacağınız bu işi beyinde bitirerek yapacaksınız. ben bir daha içmeyeceğim deyip, kendine sevdiklerine söz vererek yapacaksınız. Ben bir şey eklemek istiyorum, bunu bırakamam diyen arkadaşlara söylüyorum, o kadar tıbbi bilgim yok ama bir şey paylaşmak istiyorum; bu uyuşturucu madde beyin kası ile kalp kasını geriyor ve sende buna dayanamadığın için içtikten sonra rahatlama hissediyorsun. Fakat bu bir rahatlama değil sadece aldatmaca, benim önerim doktor ve uzman bir hekimden yardım almanız. Yoksunluk krizini atlatma süresi 4 gün, bu kısa süre zarfında dişinizi sıkarsanız emin olun benim gibi inşallah kurtulacaksınız ALLAH c.c yardımcınız kurtulmanız için bizi vesile kılsın.