Türkiye Yakında Irak Kürdistan Bölgesiyle olan sınırlarımızı kapatacağızID:20758
Yayınlanma:
09 Eki 17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: Bütün hava sahalarımız kapatılacak. Uçuşlar zaten yasaklandı. Yakında kara sınırlarımız da kapatılacak. Bu Irak Kürdistan Bölgesinin tamamen nankörlüğü ve şükürsüzlüğüdür.

Cumhuriyet gazetesinin aktardığına göre Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türkiyenin güneydoğudaki Kürt bölgelerinin ileri gelenlerine ve aşiret reislerine ev sahipliği yapan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, Irak Kürdistan Referandumuna işaret ederek şunları belirtti: Bugün sizinle açık ve net konuşacağım. Birileri çocukluk düşlerini gerçekleştirecek diye (16 yaşında Kürdistanın kurulmasının hayali olduğunu belirten Mesud Barzani’ye işaret ederek) tüm bölgemizin ve ülkemizin tehlikeye atılmasına müsade etmeyeceğiz. Referandum denilen olay bir sebeptir ama netice değildir. Burada iş bitmemiştir, sadece başlamıştır. Bir tarafından doğusunda İran, kuzeyinde Türkiye, güneyinde Irak merkezi yönetimi, batısında Suriye. Ne yapacaksınız, nereye gideceksiniz, nasıl çıkacaksınız?
Erdoğan konuşmasının devamında şunları belirtti: Buyurun şimdi bütün hava sahaları da kapatılacak, uçuşlar zaten yasaklandı. Kim gelecek, nasıl gideceksin? Yakında sınırlar da kapatılacak. Nasıl girişini çıkışını yapacaksın? Yakında kara sınırlarımız da kapatılacak.Bir devleti yöneten bu şeyleri böyle çocukça değerlendirir mi? Eyalet yönetimi de olsan bu bir yönetim. Duygusal olarak kendini tatmin için böyle bir adım atılır mı? Başbakanlığım döneminde, memurunun maaşını ödeyemiyordular bize geldiler, kendisine 200 milyon dolar kredi açtık. Memurunun maaşını ödesin diye, petrolünü taşıma noktasında boru hattımız aynı şekilde çalıştı. Sana bu aklı kim veriyor ya? Sadece arkanda İsrail var. Bu Irak Kürdistan Bölgesinin tamamen nankörlüğü ve şükürsüzlüğüdür.