Ortadoğu Irak’ta terörizmin sonu için geri sayımID:20851
Yayınlanma:
11 Eki 17

Irak ordusu ve halk güçlerinin IŞİD teröristlerine karşı zaferleri ile birlikte teröristlerin işgalinde olan toprakların işgalden kurtarılması ardından, Irak başbakanı Haydar İbadi miladi yılın sonuna kadar ülkede terörizmin tamamen yok olacağını bildirdi.

IŞİD terör örgütü 2014 yılında Amerika, batılı ve Arabistan gibi Arap müttefiklerinin destekleri ile Irak’a saldırdı ve ülkenin kuzey ve batısında büyük bir alanı işgal ederek, akıllara durgunluk veren sayısız cinayetler işledi. O tarihten beri Irak ordusu, halk güçlerinin destekleri, İran İslam cumhuriyetinin danışmanlığı ile ülkenin büyük bir bölümünü teröristlerin işgalinden kurtararak pratikte teröristlerin işini Irak’ta bitirdiler.

Irak başbakanı haydar İbadi’nin ülkede yakın zamanda IŞİD’in tamamen yok olacağına dair açıklaması, ordunun Kerkük’ün batısında bulunan Havice kentini işgalden kurtarma operasyonun son bulduğunu ve kentin IŞİD  teröristlerinden tamamen temizlendiğini belirttiği bir dönemde yapıldı. İbadi 5 ekim tarihinde Havice’nin işgalden kurtarıldığını duyurdu; bu da terörizm ile mücadele karnesinde Iraklıların bir diğer başarı notu olarak kayda geçmişti.

Irak halkı, ordu ve hükümetin işbirlği nihayet IŞİD’in zayıflaması ve bu ülkede yok olma sürecine girmesine sebep oldu. Irak üst düzey yetkilileri gerçekçi bir bakış açısı ile Haşdi şabi halk güçleri, ordu ve hükümetin etkinliğini bilerek, 2017 yılının IŞİD’in Irak’ta ölüm yılı olduğunu ilan ettiler.

Suriye ve Irak’ta tekfirci teröristlerin yenilgisi aslında batılı güçlerin  bölgedeki komplolarının yenilgisi anlamındadır. Batılı sömürgeciler, Ortadoğu’da tekfirci akımları egemen kılmakla aslında kendi sultacılıklarını yaymaya ve bazı ülkeleri parçalamayı hedef edinmişlerdi. Fakat Irak hükümeti Havice gibi bazı stratejik bölgeleri işgalden kurtarmak ve bu bölgeleri “birleşik Irak’a” geri kazandırmakla, Irak’ı parçalama planlarını akamete uğrattı.

Havice’nin ordu ve halk güçlerince işgalden kurtarılması aslında peşmergelerin girişini ve sonuçta da Irak’ın bir başka bölümünün Irak Kürt bölgesine ilhak edilmesi planını suya düşürdü. Halihazırda yaşanan şartlarda ve Irak’ta IŞİD’in yakında yenilgisi ile sonuçlanacak olan dönemde, başta Amerika olmak üzere teröristlere destek verenler, Irak’taki dengelerde kendi konumlarının yok olduğunu görerek, IŞİD’den sonra ülkenin yeni döneminde yeni komplolarını gerçekleştirmek için başka yollara ve yöntemlere baş vuruyorlar. Nitekim Irak Kürdistan bölgesinde illegal ayrılma referandumu gibi hareketlerle bu ülkenin vahdetini bozmak ve ülkeyi kendi sultalarına almak için bölmeye çalışmaları ise bu çerçevede değerlendiriliyor.

Bilindiği gibi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi-IKBY başkanı Mesut Barzani  25 eylül tarihinde tüm iç ve dış muhalefetler ve uyarılara rağmen ayrılıkçı referandumu düzenledi. Fakat referandum sonuçları komşu ülkelerce kabul edilmedi.

Bağdat merkezi yönetimi ise bu komploya karşı İran ve Türkiye ile birlikte yaptığı istişarelerle, etkin kararlar alıp yasal yöntemlerle, yaşanan krizi yönetmeye çalışarak, IŞİD’den sonraki dönem için tasarlanan şüpheli hareketleri önlemeye çalışıyorlar. Irak’taki gelişmeler ise Bağdat yönetiminin IŞİD sonrası dönem için dikkatli olduklarını gösteriyor.

Irak’ta IŞİD’e karşı kazanılan siyasi, güvenlik ve askeri başarılar, başka komplolara karşı ülke yetkililerinin daha da azimli olmasına sebep olmuştur. Bu ise, Irak’ın karşılaşacağı sorunlar ve krizlere karşı daha aydın bir ufka doğru yol aldığını gösteriyor.