Dünya Rusya, Devrim Muhafızları'nın terör listesine alınmasına karşı çıktıID:20863
Yayınlanma:
12 Eki 17

Rusya, ABD'nin İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine almasının teröristlerin yenilgisini aksatacağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Devrim Muhafızları'na yönetilen suçlamaların, bölge ve dünya güvenliğinde olumsuz etki ve sonuçları olabileceğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Moskova'nın Devrim Muhafızları'nı terör örgütü olarak görmediğini vurguladı.

Bu arada, Kremlin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, ABD'nin İran Devrim Muhafızları'nı  'terör örgütleri listesi'ne alma planına olumlu yaklaşmadıklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran Devrim Muhafızları'nı 'terör örgütleri' listesine alma ihtimaline ilişkin bir açıklama yapan Kabulov, "Biz buna olumsuz bakıyoruz ve IRCG'yi terör örgütü olarak görmüyoruz" dedi. Kabulov, Washington'un tüm adımları İran'la yapılan nükleer anlaşmayı bozmak için attığının da altını çizdi. 

Bu hamlenin istikrara bir katkısı olmayacağını ifade eden Kabulov, Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine dahil edilmesinin Suriye için de etkisi olacağını vurguladı. 

Devrim Muhafızları Genel Komutan Tümgeneral Muhammed Ali Caferi yaptığı açıklamada, ABD'nin Devrim Muhafızları'nı terör listesine alması durumunda, Batı Asya'daki Amerikan askerlerini IŞİD teröristleriyle bir görecekleri uyarısında bulunmuştu.