Kültür ve Sanat Mecid Mecidi: Büyük güçler Müslüman coğrafyalarda soykırım yapıyorID:21723
Yayınlanma:
03 Kas 17

İranlı yönetmen MecidMecidi, “Şüphesiz gençler ve çocuklar, her toplumun büyük milli yatırımlarındandır. Bugün ise çocukların hayalleri savaş ve şiddetle iç içe” dedi. Mecidi, savaş, siyasal, kültürel ve ekonomik istikrarsızlıklardan doğan sonuçların çocukların ruhuna kalıcı hasarlar verdiğini söyledi.

Bir facia yaşandığını ve dünyanın gelecek yıllarda bu facianın büyük hasarlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağını aktaran Mecidi, çocukların şiddet, korku, kimsesizlik ve istismar içinde büyüdüğünü dile getirdi. Mecidi, savaş mağduru çocukların şefkat, güzellik ve sevginin tadını almadığına dikkati çekerek, “Onların tecrübe ettiği şey kan ve ateş oldu. Korkuyla ve vahşetle yaşayanların geleceğe nasıl bir faydası dokunabilir? Şüphesiz gençler ve çocuklar her toplumun büyük milli yatırımlarındandır. Bugün ise çocukların hayalleri savaş ve şiddetle iç içe.” diye konuştu.

“Her çocuğa karşı sorumluluğumuz var”

Özellikle sinemanın çocuklar üzerinde büyük etkisi olduğuna değinen Mecidi, şunları aktardı:

“Toplumun en önemli meselelerden biri çocuklar ve onların sıkıntılarıdır. Çocuklar ve gençler için yapılan yatırımlar büyük bir birikimdir. Bir milletin sermayesi çocuklar ve gençlerdir. Çocuklara ne kadar dikkat edersek gelecek dünyamız o kadar güzel olacaktır. Gelecek yıllarda dünya çok büyük bir krizle karşı karşıya kalacak. Bütün devletler bu sorunu engellemek için el ele vermeli. Bu olumsuz etkiler, çocukların zihninde yıllarca yaşayacak. ‘Biz güvende olalım da başkası önemli değil’ diyemeyiz. Her bir çocuğa karşı sorumluluklarımız var.”

“ Türkiye ’de Suriyeli Çocuk Olmak”

Konferans kapsamında ayrıca “Türkiye’de Suriyeli Çocuk Olmak” konulu bir kısa film yarışması da düzenlendi. Konuşmaların ardından yarışmada finale kalan 10 kısa filmin gösterimi ve izleyici oylaması yapıldı. Oylamanın ardından “İzleyici Özel Ödülü”ne, “Haymatlos” adlı filmiyle Yiğit Karaca layık görüldü. Yönetmen Derviş Zaim’in başkanlığında toplanan, İpek Tuzcuoğlu, Ahmet Edebali, Ahmet Tezcan ile Müslim Şahin’den oluşan jüri ise Serdar Altun’un “Dikenli Tel” filmine birincilik ödülü verdi.

“Sanal dünyanın tehlikesi savaşların ateşinden az değil”

İnsanlığın büyük bir aile gibi olduğunu belirten Mecidi, şöyle devam etti:

“Büyük şirketler kendi ceplerini doldurmak için sanal ortamın güzellikleriyle birlikte çocukların ruhunun ve psikolojisinin inceliklerini görmezden geliyor. Bugün sanal dünyanın tehlikesi savaşların ateşinden az değildir. Savaş nedeniyle insanların canı tehlikede oluyor, bu ortamda ise ruhu ve psikolojisi bozuluyor. Maalesef bugün, UNICEF ve UNESCO gibi kurum ve oluşumlar, görevlerini çocukların ve kültürlerin savunması açısından iyi yapmıyor. Bu kurumların üzerinde siyasetin gölgesi var.” Mecidi, Savaşların yüzde 90’ının Müslüman ülkelerde yaşandığının altını çizerek, “Ben Müslüman bir sanatçı olarak, ABD başta olmak üzere büyük güçlerin Müslüman coğrafyalarda soykırım yaptığını söylemek istiyorum. Batı, bazı ülkelerde ‘terörle mücadele’ adıyla direkt savaşa girerken, bazı yerlerde de kendilerinin oluşturduğu grupların aracılığıyla savaşıyor. DEAŞ bu gruplardan biridir. DEAŞ silah, para ve diğer olanaklarını nasıl ve kimlerden sağladı? Bunun gibi gruplar, İslam dünyasının yüzünü çirkin göstermeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.