Kudüs Haberleri Haniye: Batı ve Doğu Kudüs yok, tek Kudüs var!ID:23498
Yayınlanma:
13 Ara 17

Hamas lideri İsmail Haniye, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması sonrası yeni intifada çağrısı yaptığı konuşmasında, "Batı ve Doğu Kudüs diye bir şey yoktur. Tek Kudüs, Filistin'in başkenti Müslüman Kudüs'tür" ifadelerini kullanmıştı. İİT'nin Doğu Kudüs kararı ile ilgili Hamas'tan henüz bir açıklama yapılmadı.

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü Siyonist İsrail'in başkenti olarak kabul ettiğini açıklamasının ardından,Hamas lideri İsmail Haniye, "Siyonist İsrail'in Filistin topraklarındaki varlığını kabul etmiyoruz. Batı ve Doğu Kudüs diye bir şey yoktur. Tek Kudüs, Filistin'in başkenti Müslüman Kudüs'tür" açıklaması yapmıştı.

İİT DE DOĞU KUDÜS DEDİ

Bugün İstanbul'da toplananİslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ise sonuç bildirgesinde"Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu ilan ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

İNTİFADA ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Haniye, "Amerika tarafından desteklenen siyonist işgalcilerle mücadele etmenin tek yolu intifadadır" diyerek Mahmud Abbas yönetimine "İsrail'le güvenlik koordinasyonunu durdurma" çağrısı yapmıştı.