Kudüs Haberleri Ruhani: Yahudilerin en büyük düşmanı Siyonizm projesidirID:23500
Yayınlanma:
13 Ara 17

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yahudilerin en büyük düşmanının Müslümanlar veya Araplar olmadığını, tehlikeli Siyonizm projesi olduğunu söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) Kudüs gündemi ile İstanbul’da toplanan olağanüstü Liderler zirvesinde konuşan Ruhani, Filistin meselesinin İslam Dünyasının son 100 yılda kanayan yarası olduğunu belirterek, Amerika’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı ile bu meselenin yeni bir aşamaya geldiğini belirtti.

Kudüs’ün Müslümanların ilk kıblesi ve üçüncü kutsal mekanı olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Kudüs, Filistin’in itibarı ve hüviyetidir ve son günlerde Filistinli mücahitlerin Amerika ve işgalci Siyonistler aleyhindeki kıyamı, Filistinlilerin içi boş planlara bel bağlamadıklarını ve kendilerinin haklarını almak istediğini göstermektedir. İslam ülkeleri Amerika’nın Kudüs kararına hızlı tepki vermişlerdir ve bu oturumun düzenlenmesi de İslam ülkelerinin Amerikan başkanının yanlışını doğru algıladıklarının göstergesidir’’ dedi.

Tüm yollardan Amerika’nın bu yasa dışı uygulamasına engel olunması gerektiğini vurgulayan Ruhani, Amerikan Başkanının böyle küstahça uygulamayan iten sebeplerin neler olduğunu sorarak, ‘’Bana göre bu kararı teşvik eden şeylerin başında gelen, bazı ülkelerin Siyonist rejimle irtibat ve işbirliği ve birliktelik yaratma çabasıdır. Bunlar Siyonist rejime karşı gelmek yerine Amerika ve Siyonistlerle birlikte Filistin geleceği için bazı tavsiyelerde bulunuyorlar ve bunların tavsiyelerine kulak asılması durumunda Siyonistler sonsuza kadar Filistin’e musallat olacaklar’’ dedi.

Ruhani,’’Bugün herkes Yahudilerin düşmanının Müslümanlar ve Araplar olmadığını, esas düşmanın tehlikeli Siyonizm projesi olduğunu bilmektedir. Biz Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler bu bölgenin tarihi sahipleriyiz. Yabancı olan Siyonistlerdir. Geçen yüzyıldan beri bölgeye terörizm ve şiddet tohumlarını ekenler Siyonistlerdir’’ dedi.

Siyonistlerin, Filistinlilerin öldürülmesi, evlerinden sürülmesi ve Filistin’deki İslami kutsal mekanlara saygısızlıkların sorumluları olduklarını ifade eden Ruhani, ‘’Tüm bu cinayetlerde Amerika ya Siyonistlerin yanında olmuştur veya BM Güvenlik Konseyinde veto hakkını kullanarak destek vermiştir ve Siyonistlere silah temin etmiştir. Maalesef bunlara rağmen bazıları yıllarca müzakerelerde Amerika’yı hakem kabul ederek medet ummuşlardır. Amerika sadık arabulucu olmamıştır ve olmayacaktır. Amerika’nın bu son yaptığı o ülkenin Siyonistlerin menfaatleri peşinde olduğunu açık bir şekilde gösterdi ve Amerika, Filistinlilerin meşru isteklerine saygı duymamaktadır’’ dedi.

Ruhani, sözlerinin devamında Amerika’nın Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının şiddetli bir şekilde mahkum edilmesini isteyerek, ‘’Mevcut şartlarda İslam Dünyasının Siyonistler karşısındaki tutumu çok önemlidir. Eğer bazı konularda ihtilaflarımız varsa da Filistin’i savunmak konusunda bir ihtilafımız olmamalı. İslam Dünyasının tüm sorunları diyalog ile çözülebilir. Sadece İslami vahdet ile İslam Ümmeti ve Kudüs’ü daha iyi savunabiliriz’’ dedi.

Ruhani, ‘’Amerika, İslam Dünyasının, Filistin’in kaderi ve Kudüs’e kayıtsız olmadığı gerçeği algılamalıdır. Amerika uluslararası kararlar ve uluslararası kamuoyunun Filistin konusundaki görüşlerini hiçe saymasının siyasi bir bedeli olduğunu ve bu hususta bedel ödemeden sıyrılmanın mümkün olmayacağını bilmelidir’’ dedi.

Ruhani, İslam ülkelerinden Amerika müttefikleri özellikle Avrupa ile görüşmelerde bulunarak ilkesel tutumlarını açık şekilde belirtmelerini istedi ve herkesin Trump’ın kararı karşısında direnmesi gerektiğini vurguladı.

Ruhani, ‘’Filistin meselesi İslam dünyasının ilk konusu haline gelmelidir. IŞİD’in Suriye ve Irak’ta hezimete uğraması ile birlikte Siyonist rejimin ve özellikle bu rejimin elindeki nükleer silahları tehlikesinden gafil olmamalıyız’’ dedi.

BM ve Güvenlik Konseyi ile BM Genel Kurulunun ABD’nin bu kararına karşı çıkmaktaki rolüne değinen Ruhani, İslam ülkeleri heyetlerinden bu husustaki görüşmelerde faal şekilde katılmalarını istedi.

Ruhani sözlerinin sonunda Siyonist rejimin dikkatlice takip edilmesini ve İİT’nin gerektiğinde bakanlar veya liderler zirvesini toplamasını isteyerek, ‘’İran İslam Cumhuriyeti ön şart olmaksızın İslam ülkelerinin her biri ile Kudüs’ü savunmak için işbirliğine hazırdır’’ dedi.

İİT Olağanüstü Zirvesi'ne 48 ülkeden katılım olurken, İran, Afganistan, Azerbaycan, Brunei, Endonezya, Filistin, Gine, Katar, Kuveyt, Komorlar, Lübnan, Sudan, Ürdün ve Yemen cumhurbaşkanı, devlet başkanı ya da kral, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı, Cibuti, Kazakistan Meclis Başkanı, Pakistan ve Malezya başbakan, Özbekistan senato başkanı, Umman Sultan'ın özel temsilcisi düzeyinde katılım sağlıyor.

Zirveye misafir ülke statüsünde bulunan Venezuela'yı da Devlet Başkanı Nicolas Maduro temsil ediyor.