Kültür ve Sanat Sadece yaşıtlarını tıraş ediyorID:24642
Yayınlanma:
08 Oca 18

Çarşı Mahallesi’nde, berberlik mesleğine 12 yaşında çırak olarak başlayan 62 yaşındaki Güven, yanında çalıştığı ustasından satın aldığı dükkanda yarım asırdır sürdürdüğü mesleğini ilk günkü gibi şevkle icra ediyor.

Çarşı Mahallesi’nde, berberlik mesleğine 12 yaşında çırak olarak başlayan 62 yaşındaki Güven, yanında çalıştığı ustasından satın aldığı dükkanda yarım asırdır sürdürdüğü mesleğini ilk günkü gibi şevkle icra ediyor. Güven, tadilatını en son 1951 yılında ustasının yaptığı dükkanda sıcak suyu kışın sobada, yazın ise küçük mutfak tüpünde ısıtıyor, tıraş için eski makas, tıraş makinesi ile usturaları kullanıyor. Dükkanı her gün açık tutan Güven, yaklaşık 20 yıldır yanında çırak bulundurmadan müşterilerine hizmet veriyor.

1951 yılından kalma...

Emekli olmayı düşünmeyen Güven, AA muhabirine, “antika eşyalara” merakından dolayı iş yerini yenilemediğini söyledi.

Kırılan eşyaları atmak yerine tamir edip kullandığını belirten Güven, “Bugüne kadar hiçbir şekilde dükkanımı değiştirmeyi düşünmedim. Koltuklar dahil dükkanımda bulunan tüm eşyalarım 1951 yılından kalmadır.” dedi. 

Güven, tarihe merakından ötürü değişiklik yapmayı düşünmediğini aktararak, “Dükkanımda eski tıraş makinem, usturalarım, makasım ve sakal tıraşın da kullanılan taslarım dahi yerinde duruyor. Tarihi yaşamayan bir insan boş diye düşünüyorum. Ben yaşadığım sürece de değiştirmeyeceğim.” ifadelerini kullandı.