İran ABD'nin amacı İran'da renkli devrimID:24753
Yayınlanma:
11 Oca 18

Kremlin’e yakınlığı ile bilinen ünlü Rus uzman Aleksandr Dugin ile bu hafta İran ve Pakistan merkezli gelişmeleri konuştuk.

Kremlin’e yakınlığı ile bilinen ünlü Rus uzman Aleksandr Dugin, Aydınlık için yaptığı haftalık değerlendirmede İran’daki eylemlerin haklı nedenleri olduğunu ancak ABD’nin suni gündemlerle gösterileri manipüle etmek istediğini dile getirdi. Dugin’e göre, İran’da ABD karşıtı politikaların halka buluşturulması, yöneticilerin bürokratlaşmaması ve yabancılaşmanın önlenmesi için yeni yöntemler bulunmalı.

Dugin, ABD ve Pakistan arasında devam eden tansiyona ise ilişkin ise “Pakistan Avrasya cephesine yakınlaşıyor. Bu sevindirici bir durum” ifadelerini kullandı. Dugin’in haftalık yorumlarını okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz:

İran’da yaşanan protestoları nasıl yorumlarsınız?

İran konusunda iki konuya dikkat çekmeliyiz. İlki İran içerisinde doğal çelişkilerin varlığı. İran Cumhurbaşkanı’na göre daha muhafazakâr, Amerikan karşıtı, Ahmedinejad’a yakın olan ve sosyal adalet isteyen bir kitle var. Bu kesim, İran Cumhurbaşkanı ve siyasi elitin Batıcı ve liberal tavrından memnun değil. Yani İran’daki bu karışıklığın ciddi sebepleri var. Fakat bir taraftan da Humeyni’nin devrimci fikirlerinin de tecriti söz konusu. Yani İran, tam olarak devrimci bir ruh halinde değil. Devrimin ilk safhasındaki güçlü duygusal ve manevi coşku zayıflıyor. Devrimci sistemin bir tür bürokratikleşme ve yabancılaşma süreci içerisinde ve halk da bundan memnun değil. Devrimin ruhunu, kürselleşme ve liberalizme karşı mücadeleyi canlı tutmalısınız. Eğer halka sebebini anlatmazsanız, onlar da doğal olarak anlamayacaklardır. Ancak aynı zamanda Batı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ciddi bir manipülasyonu söz konusu. Özünde liberal veya Batı yanlısı olmayan, İran’da sosyal adaletten yana olan, liberalizm ve küreselleşmeyle ilgisi olmayan protestoların içerisine suni gündemler sokmaya çalışıyorlar. ABD ve belli şebekeler var olan, doğal bir huzursuzluğu manipüle ederek renkli bir devrim çıkarmaya çalışıyorlar. Bunları birbirinden ayırmalıyız.

Trump, Pakistan’a verilen maddi yardımın artık yapılmayacağını ve Pakistan’ın teröristlerle işbirliği yaptığını iddia etti, bu hamle hakkında ne düşünüyoruz ?

Pakistan bir kaç yıl önce jeopolitik yönelimini değiştirmeye başladı. ABD ile müttefik olmanın Pakistan’a kazandırdığı hiçbir şey yok. Bir kaç yıl önce Pakistanlılar bu durumu saptadılar ve o günden bu yana daha bağımsız siyaset ve jeopolitik rota izlemeye başladılar.

Aynı zamanda ABD, Hindistan ile daha yakın ilişkiler kurmaya başladı. Dolayısıyla Pakistan bu durumda mantıklı olanı yapıyor ve Avrasya’da kendini daha istikrarlı bir jeopolitik konuma yerleştirmeye çalışıyor. Pakistan’ın öz kimliği kendi liderleri için de ön planda ve Pakistan bunun gereği olarak gittikçe Avrasya cephesine yaklaşıyor. Bu da sevindirici bir durum.Aydınlık