Sağlık Bebeğinizin baş çevresini ölçtürmeyi ihmal etmeyinID:24756
Yayınlanma:
11 Oca 18

ANNE karnında başlayan beyin gelişiminin, doğumdan sonra da hızla devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. İlhan Elmacı, “Bebeklerde anne babalar tarafından fark edilmesi güç olan ve sık görülebilen beyin içinde su toplanması ya da kafatasının zamanından önce kapanması beyin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Anne karnındaki dönemden itibaren bebeğin baş çevresinin ölçülmesi yaşanabilecek sorunlara erken müdahale şansı verebiliyor” dedi. Prof. Dr. İlhan Elmacı, bebeklerde beyin sağlığını ilgilendiren rahatsızlıklardan hidrosefali ve kraniosinostoz hakkında bilgi vererek septomları şöyle sıraladı:

BEBEĞİNİZİN KAFASI NORMALDEN BÜYÜKSE

“Beyin, kafatasında beyin omurilik sıvısının içinde bulunmaktadır. Beynin beslenmesine, atıkların taşınmasına, basınç değişikliklerinin düzenlenmesine ve dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruma özelliği olan beyin omurilik sıvısı çeşitli nedenlerle artış gösterebilmektedir. Hidrosefali yani kafa içindeki su birikmesinin kritik boyutlara ulaşması; beynin büyümesini ve gelişmesini engelleyebilmektedir. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte; başın normalden fazla büyümesi; kafa derisinin incelmesi ve kafadaki damarların belirginleşmesi; kusma; huzursuzluk; gözlerin aşağıya kayması; nöbetler; yürüme veya konuşmada gerileme hidrosefalinin en sık rastlanan belirtileri arasındadır.”

BEBEĞİNİZİN BAŞ ÇEVRESİNİ ÖLÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Anne karnında başlayan, bebeğin baş çevresinin ölçümü doğumdan sonra da her ay aksatılmadan yapılması gerektiğine vurgu yapan Elmacı şöyle konuştu: “Baş çevresinde olması gerekenden fazla büyüme ya da büyümeme durumunda hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Kafatasının beklenenden önce kapanması durumunda radyolojik görüntülemelerle kafatasını ve beynin durumu kontrol edilmektedir. Sinir sistemi, beyin ve omuriliğin mahremiyetini bozacak bir kapanma varlığı ile beynin üstünde kemik olmadığı durumlarda bebeğin beyin gelişimini korumak için cerrahi işlemle birleşen kemikler açılmaktadır. Beyin gelişiminde sorun yaşamamak için bu işlemin zaman kaybedilmeden yapılması hayati önem taşımaktadır. Cerrahi işlemde bebeğin kilosu önemli olduğu için gerekli haller dışında ameliyatlarda genellikle 5 ya da 6. ay tercih edilmektedir.”