Politika Erdoğan'dan milletvekillerine: AK Parti-MHP ittifakı tabana iyi anlatılmalıID:24776
Yayınlanma:
11 Oca 18

"AK Parti-MHP'den 3'er kişilik komisyon kurulması düşünülmektedir"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP ile yapılacak ittifaka ilişkin olarak açıklama yaptı. Erdoğan, "MHP ile yapılacak ittifakı milli mutabakat olarak görüyoruz" dedi. 

Erdoğan, AKP'li milletvekilleriyle AKP Genele Merkezi'nden kahvaltılı toplantı yaptı.

Erdoğan burada milletvekillerine yaptığı açıklamada, "MHP ile yapılacak ittifakı milli mutabakat olarak görüyoruz. Yapılacak ittifak AK Parti tabanına iyi anlatılmalı" ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal ise kahvaltının ardında yaptığı açıklamada dün gerçekleşen Erdoğan-Bahçeli görüşme için "Büyük milli mutabakat" ifadesini kullanan Ünal, AKP ve MHP'den 3'er kişilik komisyon kurulacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde 21 ilden 54 milletvekili ile bir araya geldiği toplantının ardından konuşan Ünal şunları söyledi:

Milletvekillerimiz düşüncelerini paylaştılar. 24 milletvekilimiz söz istedi ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda 13 milletvekilimiz konuşabildi. Kalan 11 milletvekilimiz de önümüzdeki toplantıda söz hakları baki olmak üzere az önce toplantımızı bitirdik. 

"Milli mutabakat"
Bu konu uzunca bir zamandan beri Türkiye'nin gündeminde. 15 Temmuz sonrası Türkiye'nin sürdürdüğü 4 terör örgütü ile mücadelesi var. Sınır güvenliği, sınır illerini korumak için, Suriye ve Irak'ta sürdürdüğü ciddi bir mücadele var. Fırat Kalkanı Harekatı gibi, Kuzey Irak'taki zaman zaman ortaya çıkan harekat gibi. Türkiye bir milli mücadele veriyor. Biz ittifakı bir milli mutabakat meselesi olarak görüyoruz. Sayın Devlet Bahçeli ve MHP ile yürüttüğümüz görüşmeler büyük bir milli mutabakatın ilk adımı mesabesindedir. 


"AK Parti- MHP'den 3'er kişilik komisyon kurulması düşünülmektedir"
Önümüzdeki süreçte oluşturulacak olan komisyonlar aracılığıyla bu mesele teknik olarak çalıştırılacaktır. AK Parti uyum yasaları çerçevesinde ittifak konusunu çalışmaktadır. Başlangıç olarak AK Parti ve MHP'nin bu çalışmayı sürdürmek için 3'er kişiden oluşacak bir komisyon kurulması düşünülmektedir. 

Her şey milletin gözü önünde cereyan ediyor. Biz milletimiz ne diyor ona bakarak, Türkiye'nin bekasını sağlayacak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Büyük milli mutabakatın içinde olacak bütün milli ve yerli unsurlara kapımız açıktır. Millet de kimin ne yaptığını, ne dediğini açık bir şekilde görmektedir. 

Abdullah Gül açıklaması
Neyin mücadelesini verdiğimizi, neyin derdinde olduğumuzu, özellikle 15 Temmuz'dan sonraki mücadeleyi adeta bir ateş çemberine dönüşmüş bölgede Türkiye'nin ayakta kalması için nasıl mücadele verdiğimizi herkes görüyor. Bunlar devam ederken biz sadece 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün de bu mücadele içerisinde bir AK Parti neferi olarak bulunması gerektiğini ifade ettik. Siyasi mülahazalarla hareket etmedik.