Ortadoğu Suudi rejimi muhalifleri 'Kerame' adıyla yeni bir oluşum da birleştiID:24838
Yayınlanma:
12 Oca 18

Suudi rejimi muhalifleri, Suudi Arabistan'da reform yapılması taleplerini 'Kerame' adıyla oluşturdukları çatıda sürdüreceklerini belirterek, Lübnan ve Filistin direnişine de destek verdiklerini bildirdi.

El'Ahd sitesine göre, sözkonusu oluşum  Arabistan'da reform yanlısı ve vatandaşlık haklarının verilmesi çalışmalarıyla tanınan Moin Bin Ali ed'Deviş el'Cerba'nın liderliğinde kuruldu.

Kerame hareketi, terör rejimi İsrail'in işgal ve yayılmacılığına karşı mücadele eden Filistin ve Lübnan direniş hareketleri ve halklarına da desteğini bildirdi.

Bu arada Arabistan'dan alınan haberlere göre, Suudi Arabistan devletinin devasa müteahhitlik şirketi Saudi Binladin Group'un yönetim kontrolünü devraldığı ve şirketin varlıklarının bir kısmının devlete geçmesinin değerlendirildiği bildirildi.

Bir zamanlar 100,000’in üzerinde çalışanı olan Binladin grubu ülkenin en büyük müteahhitlik şirketi olduğu gibi Riyad’ın petrol ağırlıklı ekonominin gayrimenkul, sanayi ve turizm alanlarına çeşitlendirilme planını yürüten başlıca aktörler arasında yer alıyordu.

Ekim ayında yolsuzluk ile mücadele operasyonu başlattığını açıklayan Suudi Arabistan hükümeti onlarca üst düzey yetkili ve iş adamını tutukladı. Kaynaklar Binladin grubunun başında bulunan Bekr Bin Ladin ve bazı aile mensuplarının da tutuklu olduklarını ifade ettiler. Kaynakların verdiği bilgiye göre, Suudi yetkililer tutuklularla anlaşmaya ve devlete ait olduğunu ifade ettikleri 100 milyar dolar civarındaki parayı geri almaya çalışıyorlar. Binladin grubunun akıbeti de bu müzakerelerin bir parçasını oluşturuyor.