Dünya Alman Uzman: İran, İslam İnkılabı'yla Bölgede Belirleyici Güç OlduID:25684
Yayınlanma:
05 Şub 18

Almanya'nın bilinen uzmanlarından biri, İslam İnkılabı'nın sekülarizmi sorguya çektiği için çok önemli ve Amerikan ve liberal düzene karşı bir devrim olarak niteledi.

İslam İnkılabı'nın 39. yıldönümü kutlanıyor. Artık İslam İnkılabı çok sağlam ve güçlü bir gövdeye sahip olmuş ve büyük kazanımlar elde ederek, birçok Batılı uzmanın itiraf ettiği gibi bölgesel bir güç haline gelmiştir.

Bu bağlamda Tasnim'e Alman hocalardan Profesör Tomas Yager demeç verdi.

İslam İnkılabı'nın yeni bir siyasi sistem getirdiğini ve Batı'nın liberal toplumundan tamamen farklı olduğunu ve münhasır özelliğe sahip olduğunu belirterek, İslam İnkılabı ile diğer devrimler arasındaki farklara dikkat çekti, çoğu kez iç memnuniyetsizlikler, baskılar ve dış desteklere göre şekillenen tüm devrimler, bir devrimci grup tarafından iyi şekilde organize edilerek, uygun zamanda halk kitlelerini seferber edebildiğini, başarılı devrimlerin başka yerlere da sıçrayabildiğini kaydetti, 50, 60 ve 70'li yıllarda vuku bulan sosyalist devrimlerin bazılarının övgüye değer, bazılarının da endişe saçtığını hatırlattı, İran İslam İnkılabı'nın tarihte farklı bir devrim olduğunu, eski ve yeni düşüncüleri birlikte siyasi literatüre dahil ettiğini, din ile siyaset arasında yeniden çok yakın irtibat sağladığını vurguladı.

İslam İnkılabı'nı, Amerikan karşıtı bir devrim olarak niteleyen Yager, ABD'nin Tahran Büyükelçiliği'nin devrimin ilk günlerinde işgal edilmesinin ABD ile İran'ın ilişkilerini ortaya koyduğunu ve Batı ile İran arasındaki münasebetlerin tanımlanmasında belirleyici olduğunu ifade etti.

Alman hoca sözlerinin devamında, İslam İnkılabı'nın kaynakları ve küresel vizyonu nedeniyle bölgede belirleyici bir güç haline geldiğini ve bölgesel gücünün her geçen yıl arttığını belirtti.

İran ile Irak arasındaki savaş felaketi ve bir milyon insanın bu savaşta hayatını kaybetmesine dikkat çeken Yager; bu savaşta iki farklı ideolojinin karşı karşıya geldiğini hatırlatarak, bu savaşta ABD ve bölgedeki Sünni ülkelerin Irak'a destek vererek, İran'ı siyasi olarak izole etmeye ve devrimin diğer ülkelere ihracına engel olmasına çalıştıklarını kaydetti.

Ortadoğu'da İran ve Suudi Arabistan başta olmak üzere muhtelif ülkelerin baskın konuma sahip olmaya çalışırken Rusya ve ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin de bu bölgedeki etkinliğini arttırma gayreti içinde olduklarını dikkat çeken Yager, bölge bir yanda Rusya'nın desteğiyle İran ve diğer yanda ABD'nin desteğiyle Suudi Arabistan'ın karşı karşıya gelmesinin hiç de şaşırtıcı olmadığını söyledi.