Atvan: İsrail Savaş Uçağının Düşürülmesi Denklemlerin Değişiminin Başlangıç NoktasıdırID:25834
Yayınlanma:
12 Şub 18

Arap Dünyasının uzman analistlerinden olan ve Rey el-Yevm Gazetesi Baş Editörü Abdel Bari Atvan kaleme aldığı yazısında, İsrail uçağının Suriye hava sahasında düşürülmesinin tarihi bir gün olduğunu ve denklemler kanununda değişikliklerin başlangıç noktası olduğunu yazdı.

Arap Dünyasının uzman analistlerinden olan ve Rey el-Yevm Gazetesi Baş Editörü Abdel Bari Atvan kaleme aldığı yazısında, işgalci Siyonist Rejim uçağının Suriye hava sahasında düşürülmesine değinerek şunları yazdı: ‘Aslında, bu tarihi bir gündür… Suriye hava savunma sistemleri uygun bir zamanda karşılık verdi ve İsrail’e ait F-16 uçağını düşürdü. Hem de nerede? Filistin hava sahasında ve bununla birlikte hedefine ulaşmayan 6 balistik füzeyi de.

Suriye’nin verdiği bu karşılık sadece bir defaya mahsus olmayacaktır ama yeni bir aşamanın yani direniş ekseninin etkili caydırıcılık durumundan saldırı pozisyonuna taşınması ve İsrail’in derinlerine kadar hedef alınması konusunda bir başlangıç olacaktır. Biz kendi gözlerimizle işgalci uçağın ve diğer füzelerin leşlerini el-Celil hava sahasında gördük.

Suriye’nin verdiği karşılık bu defa farklıydı; çünkü denklem kurallarında radikal bir değişimi yansıtıyordu. Öyle ki, Lübnan ve Suriye gök kubbeleri artık İsrail füzelerine ve uçaklarına açık değildir.

İsrail yetkililerinin Heyfa ve Tel Aviv sığınaklarını açması ve bu rejimin Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun hemen kırmızı renkli telefonu alıp, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Amerika Başkanı Donlad Trump’tan çatışmaların azalması konusunda yardım istemesi ve İsrail’in kapsamlı bir savaş niyetinde olmadığı söylemesi, bahsettiğimiz denklemlerde değişikliler olduğunu ve yeni bir şafağın başlangıcını vurgulamaktadır.

Suriye’nin bu gelişmiş hava savunma sistemi yağmurun başlangıcıdır. Bu, Rusya’nın İdlib kırsalındaki Seragip kasabası semalarında Sukhoi savaş uçaklarının düşürülmesine ve Amerika’nın Deyrizor’da Suriye ordusunun müttefik kuvvetlerine düzenlediği saldırıya bir karşılıktır.

İsrail’in Demir Kubbesi, Suriye füzeleriyle mücadele edememiştir ve Lübnan ve Filistin’in güneyinden fırlatılacak olan direnişin füzeleri karşısında da yetersiz kalacaktır. Bu kubbeler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, yerleşke sakinlerini koruyamayacaktır. Çünkü ondan daha güçlü bir irade vardır; yaralara kök salan ve aşağılanmayı sona erdirecek olan bir irade.

İşgalci İsrail’in F-16 uçaklarını düşüren Suriye’nin bu mübarek füzeleri, Arap ümmetinin itibarını geri getirmiş, işgalci düşman karşısında yollarını bulmaları için Arap vatandaşlarının düşük morallerini güçlendirmiştir hem de bu ülkenin tarihindeki böylesi bir kriz döneminde. Bu füzeler, bütün yalancı ve çarpıtıcı medya imparatorluklarının sesini kesmiştir.

Uzun süredir sabreden direniş ekseni, hazırlık aşamasından gücünü tamamlamasının ardından, incelenmiş ve farklı yöntemleri olan stratejik karşılıklar verme aşamasına geçmektedir.

İsrail askeri komutanları, Suriye topraklarını hedef almak için uçak yerine füze kullanmışlardır. Birçoklarının bu süre zarfında bu ülkeye karşı baş kaldırdığı yedi yıllık zayıflığın ardından Suriye savunmasında değişimlerin olduğu çok açıktır. Bu karşılık, sadece bu füzelerden birçoğunu düşürerek değil hatta savaş uçaklarını, bütün müstekbir ve despotik tahminleri ve düşünceleri devirerek te çok sarsıcı bir karşılıktır.

Suriye ve aynı zamanda direniş ekseni ve bu soylu ülkedeki onurlu insanlar, komploların arasından güçlü bir şekilde ayağa kalkmışlardır.’