Kitap “Mücahit Erbakan” Avrupa yolundaID:25882
Yayınlanma:
16 Şub 18

İGMG Önden Gidenler Serisi için hazırlanan Necmettin Erbakan kitabı yayına hayatına başladı.

İGMG Önden Gidenler Serisi için hazırlanan Necmettin Erbakan kitabı yayına hayatına başladı. Abdulkadir Macit’in kaleme adlığı eser 21. yy.’da yaşayan ve İslam’ın azametli davasını nahif omuzlarında sırtlanan bizler için rahatını feda ederek inandığı dava uğrunda yılmadan mücadelesine devam eden, elde edeceği dünyalıkların hesabıyla hareket etmeyen ve tarihe sığmayan “öncü ve büyük insanlar”ı iyi tanımak durumunda olduğumuzu hatırlatmaktadır. Çünkü onların bıraktıkları miras, kendilerinden sonra gelenlere ağır ve kutlu bir sorumluluk yüklemektedir. Hiç şüphe yok ki bu “öncü ve büyük insanlar”dan birisi de Necmettin Erbakan’dır. Onun hayatını, düşüncesini, davasını ve şahsiyetini ele alan bu mütevazi eser Erbakan’ın insanlık ve İslam tarihinde hangi kritik noktada yer aldığını ortaya koymasının yanı sıra esasında örnek alınabilecek vasıflarının hayli çok olduğunu da gün yüzüne çıkarmaktadır.

D-8 Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi
Macit’e göre Arayışlar Çağı’nda siyaseti cihad şuuruyla yapan Erbakan’ın Çağdaş İslam Düşüncesi’ne en önemli katkısı olan Milli Görüş hareketi İslami hayatı, salt sosyolojik bir olgu olmaktan çıkararak göz ardı edilemeyecek önemde bir siyasi olguya dönüştürmüştür. Yazara göre Erbakan’ın Çağdaş İslam Düşüncesi’ne diğer bir önemli katkısı olan D-8 Projesi ise Cumhuriyet tarihinin hem en büyük projesi; hem de hâkim kapitalist dünya sisteminin “alternatif”inin yalnızca Müslümanlar tarafından geliştirilebileceğinin en önemli göstergesi olmuştur. Bu özellikleri ile Erbakan sadece Türkiye’nin değil tüm İslam dünyasının yetiştirdiği 20. yüzyılın en önemli devlet, siyaset ve bilim adamlarından, İslam mütefekkirlerinden, İslam ekonomisi ile ilgili oluşan düşünce akımının başlatıcılarından ve dünyanın birçok bölgesinde teşkilatlanmış İslam toplumu liderlerinden birisidir. Bütün bu özelliklere tek başına sahip olması dolayısıyla çağdaşı olan İslam toplumları liderlerinin her zaman bir adım önünde yer almış hatta onlardan bir kısmı tarafından da lider olarak kabul ve saygı görmüştür. Özellikle son dönemde İslam temelli siyasi hareketlerde örnek alınan etkin bir çağdaş fikir önderi olmuştur. Erbakan’a verilen “Hoca” sıfatının gerisinde bu çok yönlü kişiliğinin yattığını belirtebiliriz.

“Büyük adamlar, yaşadıkları toplumun garipleridir”
“Büyük adamlar, yaşadıkları toplumun garipleridir.” sözü mucibince büyük adamlar sıradan insanlardan farklı oldukları için zamanında anlaşılamayabiliyorlar. Yazarın niyazı; bu çalışmanın Erbakan’ın garip kalmamasına bir nebze de olsa katkı sağlaması ve öncülüğünü gerçekleştirdiği Milli Görüş fikriyatının ve kuruluşlarının daha da güçlendirilerek sürdürülmesidir. Bu ümit ve dua ile aziz ve mücahit hocamız Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı sevgi, hürmet ve muhabbetle yadediyoruz. Mekânı cennet ve âlî olsun. Amin.