Filistin HAMAS Lideri, Yüzyılın Anlaşması'na karşı mücadeleye vurgu yaptıID:26480
Yayınlanma:
06 Mar 18

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Büro Başkanı Heniyye; "Yüzyılın Anlaşması" denen ihanet anlaşmasına karşı koymak hedefiyle ulusal bir stratejinin geliştirilmesini istedi. Heniyye, gerek Kudüs ve gerekse mülteciler konusu olsun Filistin halkının haklarına zarar verecek hiçbir anlaşmanın başarılı olamayacağını söyledi.

HAMAS Lideri İsmail Heniyye dün Filistinli grupların liderleri ile bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada; Filistin meselesinin korunması ve Yüzyılın Anlaşması ile mücadele için ulusal bir stratejinin geliştirilmesi amacıyla ulusal kurtuluş konferansının düzenlenmesini istedi.
 
Henniye gazeteciler ile bu toplantı hakkında yaptığı açıklamada, 
yaptığı açıklamada, Filistinli grupların liderleriyle gerçekleştirilen görüşmenin Hamas'ın gruplar arasındaki işbirliğini güçlendirme politikasının devamı niteliğinde olduğunu ifade etti.

Mısır'la aralarındaki güven krizini geride bıraktıklarını söyleyen Heniyye, Mısır'ın Gazze'deki güvenlik güçlerinin Filistin-Mısır sınırını korumadaki başarısını takdir ettiğini belirtti.

Filistin davasıyla ilgili son gelişmelerin, Trump'ın Kudüs ve mülteciler konusundaki kararlarının tehlikesine dikkat çeken Heniyye, Hamas heyetinin Mısır'da Gazze Şeridi'nin durumunu da görüştüğünü söyledi.

Uzlaşı konusuna da değinen Heniyye, Ramallah'taki yönetimin daha cesur bir şekilde davranması gerektiğini ifade ederek, "Çünkü bugün zaman hepimizin boynunun üzerinde sallanan kılıç gibi" dedi.

Gazze'deki Mısır güvenlik heyetinin görüşmelerini sürdürdüğünü kaydeden Heniyye, Filistinli gruplarla Filistin'e dönüş yürüyüşleri konusunu da ele aldıklarını bildirdi.

"Yüzyılın Anlaşması"na da değinen Heniyye, gerek Kudüs ve gerekse mülteciler konusu olsun Filistin halkının haklarına zarar verecek hiçbir anlaşmanın başarılı olamayacağını söyledi.

Filistinli grupların liderleriyle görüşmelerinde önümüzdeki dönemde stratejilerinin söz konusu anlaşmaya karşı direnmek olması gerektiğini vurguladıklarını ifade eden Heniyye, Mısır'daki görüşmelerde uzlaşı konusundaki görüşlerini anlattıklarını bildirdi.

HAMAS'ın kıdemli üyelerinden İsmail Heniyye de Aksa televizyon kanalına yaptığı açıklamada; ulusal kurtuluş konferansının önceliklerinden, Filistin ve Filistin dışında direniş cephesinin Yüzyılın Anlaşması denen şey ve Filistin meselesini tehdit eden tehlikelerle mücadele etmek olduğunu kaydetti.

 
ABD yönetiminin Filistin meselesini Siyonist rejimin lehine çözmek için üzerinde çalıştığı yeni anlaşmaya "Yüzyılın Anlaşması" deniyor.
 
HAMAS lideri; ulusal kurtuluş konferansının Filistin'de ulusal barış peşinde olduğunu vurguladı.
 
Rıdvan, Heniyye'nin bu toplantıda; Filistinli grupları, Filistin'de barış ile ilgili son gelişmeler ve HAMAS heyetinin Kahire'ye son sırada yaptığı ziyareti hakkında bilgilendirdiğini ifade etti.
 
Geçen Çarşamba gün HAMAS yaptığı açıklamada, İsmail Heniyye başkanlığında bir heyetin Kahire'ye 20 gün süren ziyaretini başarıyla sonlandırdığını duyurdu.
 
Bu açıklama uyarınca, HAMAS heyeti ziyaret sırasında, barış, Gazze'deki krizler ve Filistin meselesini tehdit eden tehlikeler hakkında Mısırlı yetkililerle görüşmelerde bulundu.
 
Fetih ile HAMAS arasında geçtiğimiz 12 Ekim'de Mısır'ın gözetiminde önceki anlaşmaları uygulamak için barış anlaşmasına imza attılar, ancak anlaşmazlıklardan dolayı, bu anlaşma tam olarak henüz uygulanmış değil.