Filistin İsrail’in Kudüs sultası için zemin hazırlamaya çalışıyorID:26554
Yayınlanma:
09 Mar 18

Korsan İsrail parlamentosu bu rejimin içişleri bakanına Doğu Kudüs sakinlerinin daimi ikamet hakkını lağvetme yetkisi veren bir yasa tasarısını onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın eli kanlı rejime Kudüs’ün üzerinde sultası için yeşil ışık yakmasının ardından Tel aviv’in bu kutsal kenti ele geçirme çabasının da arttığı gözleniyor.

Bu çerçevede siyonist rejim parlamentosu Kudüs’te nüfus yapısını siyonistlerin lehine değiştirmek ve kentin esas sakinleri olan Filistin halkını bu kentten ihraç etmek için yeni bir yasa tasarısını gündemine aldı.

Filistin kurtuluş örgütü icra komitesi üyesi Henan Aşravi, Amerika yönetiminin siyonistlerin Kudüs ve Filistin milletine karşı cinayet işlemesi için zemin hazırladığını belirtti. Aşravi, Amerika Başkanı Donald Trump'ın Kudüs’le ilgili aldığı kararın, yolu siyonistlerin cinayetlerine açtığını vurguladı. Aşravi ayrıca Trump’ın desteği olmasaydı, siyonistler bu tür girişimlerde bulunmaya cesaret bile edemezdi, dedi.

Gerçekte korsan İsrail bölgede devam eden şartlardan planlı bir şekilde yararlanmaya ve Kudüs’ü yahudileştirme projesini hayata geçirmeye çalışıyor. Nitekim Netanyahu’nun radikal sağ kabinesinin bir süre önce Kudüs’ü 2020 yılına kadar tamamen yahudileştirmek için bu kentte yerleşke inşaatına 15 milyar dolar tahsis etmesini de İsrail’in Kudüs’e yönelik sultacı emellerini gütme çerçevesinde değerlendirmek gerekir.

Hali hazırda Doğu Kudüs’te nüfus dokusunu değiştirmek ve bu bölgeyi tedrici bir şekilde işgal altındaki Filistin’e ilhak etmek ve yine siyonist rejim güvenlik güçleri ve askerlerinin Beytulmukaddes’te varlığını attırması da eli kanlı rejimin Kudüs’le ilgili öncelikli politikaları arasında yer alıyor. Gerçi son aylarda Tel aviv’in Kudüs’e tam musallat olma hareketliliği daha da artmaya başladı ki bu da eli kanlı siyonistlerin Kudüs’ü tam olarak ele geçirmeye çalıştığını ortaya koyuyor. Gerçekte Amerika Başkanı Trump’ın Kudüs konusunda Tel aviv’e yeşil ışık yakması ve bu kenti İsrail’in başkenti olarak tanıması, İsrail elebaşılarını sultacı politikaları doğrultusunda daha da küstahlaştırdı. Amerika Başkanı Trump işbaşına geldiği günden beri başta Ortadoğu bölgesi olmak üzere dünyanın dört bir yanına yönelik kışkırtıcı uygulamaları ve politikaları ile birlikte bir çok krizi körüklediği ve Filistin krizi de bu durumdan müstesna olmadığı anlaşılıyor. Nitekim Filistin krizi Amerika’nın komplocu politikalarını odağında yer aldığı ifade ediliyor.

Öte yandan Trump’ın Amerika’nın Tel aviv büyükelçiliğini 14 Mayıs 2018 tarihinde Kudüs’e taşıma kararı  Filistin toprakları İsrail tarafından işgal edilişinin yıldönümü olan Nekbe gününe denk gelmesi de, bölge milletleri hala Amerika ve siyonist rejimin şom politikalarına maruz kaldıklarını gösteriyor.