İran İslam İnkılabı Rehberi: 8 Yıllık savaş, İslam inkılabı'nı yok etmek için İran halkına dayatıldıID:26607
Yayınlanma:
11 Mar 18

İslam İnkılabı Rehberi, uluslararası güçlerin 8 yıllık savaşı İslam İnkılabı'nı yok etmek amacıyla İran halkına dayattıklarını, ancak gençlerin azamet, fedakarlık, iman, tedbir, cesaret ve basiretinin savaşın halkın lehine tamamlanmasına ve İslam İnkılabı'nın daha güçlü haline gelmesine neden olduğunu vurguladı.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei,  “Nur Yolcuları” etkinliğine katılan gençler ve öğrencileri bugün kabul etti.

Ayetullah Hamanei bu görüşmede “Kutsal Savunma Dönemi”nin İran ve İnkılap tarihinde parlak ve değerli bir sayfa olduğunu bidirerek, “Büyük güçler 8 senelik savaşı, İslam İnkılabı’nı ortadan kaldırmak için İran milletine dayattı ancak gençlerin azameti, fedakarlığı, inancı, cesareti ile basireti bu savaşı İran halkının lehine bitirip İnkılabı ise daha güçlü bir hale getirdi” ifadelerinde bulundu.

İslam İnkılabı’nın 1979 senesinde zafere ulaşmasıyla Batı ve Doğu’nun güçlü taraflarının saltanat tahtı İslam namına sarsılmaya başladığını kaydeden Ayetullah Hamanei, sözlerini şöyle sürdürdü: İslam İnkılabı’nın sahip olduğu kültürün hemen hemen ilk yıllarından beri bölge ile Müslüman milletler arasında yayılmaya başlaması, sultacı güçleri şiddetli şekilde kaygılandırıp onların İnkılabı mahvetmeye çalışmasına neden oldu; böylece kibirli ve zalim bir kişiliğe sahip Saddam’ı İran’a saldırmak için desteklediler.

İslam İnkılabı Rehberi, İngiltere, Fransa, Almanya ve nitekim eski Sovyetler Birliği başta olmak üzere Avrupa ile ABD’nin Saddam rejimine geniş çaplı destek sağladığını hatırlatarak, “Fransa, savaşın ortasında en gelişmiş uçaklarla helikopterleri ve Almanya ise açık şekilde kimyasal maddeleri Saddam’a ulaştırdı ki günümüzde de savaştan 30 sene geçtiğine rağmen birçok insan halen bu olayların kalıntılarıyla uğraşırken birçoğu da şehit düşmüştür” diye konuştu.

Ayetullah Hamanei konuşmalarınom devamında şu beyanatta bulundu: Baas rejimine verilen bu küresel desteğe karşı İran’ın elinde bulunan tek şey inançlı bir millet ile yüce İmam’ın tedbirli liderliğiydi; neticede ise şeytani güçlerin tüm çabaları, taşa isabet eden birer ok gibi başarısız kaldı.

İslam İnkılabı Rehberi son olarak şu beyanatta bulundu: Sıra yeni nesile geldiğinde İslam ve İnkılap’tan herhangi bir eserin bulunmadığını amaçlayan düşmanlar, halihazırda inancı, yeteneği ile gücünün ilk nesilden de daha yüksek olan bir kuşak ile karşı karşıya. Tabii ki bunlar yaptırım ve kara propaganda gibi azarlayıcı yollara başvuracak, fakat bu girişimlerin hiçbirisi İran milletinin azametli hareketini engellemeyi başaramayacak.