İran Cevad Laricani: İran Batı Asya'nın en önemli ve en büyük demokrasisine sahiptirID:26641
Yayınlanma:
13 Mar 18

İran insan hakları kurumu sekreteri Muhammed Cevad Laricani, İran'la ilgili BM insan hakları raportörünün atanmasının anlaşılmaz, mantık dışı ve iki yüzlü bir siyaset olduğunu belirterek, İran İslam Cumhuriyeti'nin Batı Asya'nın en önemli ve en büyük demokrasisine sahip olduğunu söyledi.

Cevad Laricani, dün Cenevre'de BM 37. İnsan Hakları Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, İran'la ilgili atanan özel raportörün atanması şeklinde karşı çıkarak, İran'ın bu zamana kadar bütün raportörlerle yapıcı ilişkiler içinde olduğunu bildirdi.

İranlı yetkili, insan hakları konusunda yapıcı bir görüşmenin engellenmesini de Amerika ve Batı'nın insan hakları konusundaki çifte standart siyasetleri olduğunu  zira bu ülkelerin  ırk ve din ayrımı yaptıklarını aynı zamanda insan haklarını siyasi amaçları için kullandıklarını belirterek,  Filistin, Yemen, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde  kadın,erkek, çocuk,yaşlı denmeden sivillerin öldürüldüğünü ama sözkonusu ülkelerden bu zamana kadar bu konuda ses çıkmadığını söyledi.

Laricani, BM'nin teröristlere insan haklarını savunma adına verdiği desteğini de eleştirerek, ''bütün ülkelerin serbest insan hakları konusunda bir kampanya başlatmalarını isteyerek, insan hakları bayrağının  canilerin elinde olmasına izin vermemelerini istedi.

Cevad Laricani,  Ortadoğu bölgesinde  cinayetler işleyen Amerika, siyonist İsrail, İngiltere ve diğer ülkeler için özel insan hakları raportörü seçilmesini istedi.