Ekonomi Domates satamadık kırmızı et alacağız!ID:26656
Yayınlanma:
13 Mar 18

İç piyasada bir türlü düşmeyen kırmızı et fiyatlarına ithalat haricinde bir çözüm(!) üretemeyen Türkiye, yeni bir ithalata hazırlanıyor. Türkiye; Polonya, Fransa ve Bosna Hersek’ten sonra şimdi de Rusya’dan kırmızı et satın alacak. Rusya, ayrıca, Türkiye’ye balık da ihraç edecek.

Hayvancılıktaki sorunları çözemeyen, yetmezmiş gibi bir de “fiyatları düşürmek” gerekçesiyle et ithalatı yapan Türkiye, kırmızı ette giderek ithalata bağımlı olmaya başladı. Polonya, Fransa ve Bosna Hersek’ten sonra şimdi de Rusya’dan kırmızı et ithalatı yapılacak. Rusya Tarım Bakanı AleksanderTkaçev’in Rus şirketlerinin ürettiği kırmızı et, süt ve deniz ürünlerinin Türkiye’ye ihracatının en yakın zamanda başlamasını beklediklerini söylemesi, sektörde tepkiye yol açtı. Türkiye ile Rusya’nın 2015’te yaşadığı uçak krizinin ardından Rusya’nın Türk ürünlerine getirdiği yasağı gevşetmesinin birtakım zorunluluklar oluşturduğuna dikkat çeken TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, bu zorunluluklardan birinin Türkiye’nin Rusya’dan kırmızı et ithal etmesi olduğunu dile getirdi. Bu zorunlulukla Rusya’dan temin edilecek kırmızı et ithalatının ilk kez yaşanacağını ifade eden Atalık, “Bu ithalatın kısa dönemle kalacağını da sanmıyorum. Çünkü hayvancılık politikamız üretmeye değil; ithal etmeye dayalı. Rusya’nın fazlalık teşkil eden tüm etlerini satın alıncaya kadar devam edecektir” dedi.

ÇÖZÜM DEĞİL

2017’deki kırmızı et ithalatının tamamının Polonya’dan yapıldığını hatırlatan Atalık, Türkiye’de tüketime yetecek kadar et üretimi yapılamayıp, çözümün ithalatta bulunmasını eleştirdi. Atalık, “Türkiye, gerek canlı hayvan ithalatı gerekse kırmızı et ithalatında tüm dünya ülkelerini araştırıyor, ithal etmekte zorlanmıyor. Görünen o ki alım yapılan ülkelere şimdi de Rusya dahil edilmiş. Fakat üreticiyi zora sokan bu hayvancılık politikası nereye kadar devam edecek?” diye konuştu.