Ekonomi “Özelleştirme çiftçiye faydalı”ID:26657
Yayınlanma:
13 Mar 18

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin, “Yaptığımız şeylerin doğu olduğuna inanıyoruz. Türkiye için faydalı olacak bu özelleştirmeler. Çiftçiye zararı değil faydası vardır” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin bir soru üzerine Fakıbaba, “Yaptığımız şeylerin doğu olduğuna inanıyoruz. Elimizde, devletin elinde olan 25 fabrikamız var. Özel sektör ile yarışmak zorundasınız. Rekabetin olması lazım. Ancak bütün şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi gerekir. Daha fazla üretim olacağına, şeker fiyatlarının düşeceğine inanıyorum. Türkiye için faydalı olacak bu özelleştirmeler. Et, süt, şeker, buğday da olsun, devlet regülasyon görevini mutlaka yapmalıdır. Her şeyi özel sektöre bırakmamalıdır. Küspe miktarı artacaktır. Özelleştirilen fabrikalara belli kotalar verilecektir. Çalışan işçilerin haklarına hiçbir şey olmayacak. Hangi fabrikaların kar edip etmediğini bilmiyorum. Şartlarımız uyduğunda Tarım Kredi olarak bir kaç fabrikayı biz almayı düşünüyoruz. Şeker fiyatları düşecektir, çiftçimiz daha mutlu olacaktır. Nişasta bazlı şekere ihtiyaç daha da azalacaktır. Çiftçiye zararı değil faydası vardır” ifadelerini kullandı.

“İTHALAT OLACAK MI BEN DE BİLMİYORUM”
Rusya’dan kırmızı et, süt ve deniz ürünü ithal edileceğine ilişkin bir soru üzerine Fakıbaba, “Süt ile ilgili olarak süt fazlalığımız var. Kendimiz piyasadan süt alıyoruz. ‘İthalat olacak mı?’ Ben şu anda bilmiyorum. Ülkeler bazen siyasi olarak birbirleri ile alışveriş yapmak zorunda kalıyorlar. Türkiye’nin bazen sıkıştığı durumlar oluyor. En fazla da et konusunda oluyor. Sütü ve su ürünlerini ilk defa duyuyorum. Siyasi bir karar varsa bunun arkasında şu anda bilemiyorum. Türkiye’nin çok büyük et ihtiyacından değil de genelde siyasi olarak ihracat yaptığınız ülkelerden ithalat da yapmak zorunda olduğunuz için bazı kalemlerde ister istemez böyle şeyler gündeme gelebiliyor. İthal edilecek bile olsa büyük seviyelerde değil küçük seviyelerde olan ithaller” diye konuştu.