Filistin Abbas: Filistinliler Amerika’nın Barış Planını Kabul EtmeyecekID:27443
Yayınlanma:
12 Nis 18

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlilerin Filistin-İsrail barışına dair Amerika Birleşik Devletleri’nin planını kabul etmeyeceğini söyledi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlilerin Filistin-İsrail  barışına dair Amerika Birleşik Devletleri’nin planını kabul etmeyeceğini söyledi.

Ramallah’ta Kudüs konulu bir konferansta konuşan Abbas, Trump yönetimiyle ilgili olarak, “Biz onlardan hiçbir şey beklemeyeceğiz ve onlardan gelen hiçbir şeyi de kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Abbas konuşmasında, Siyonist İsrail’i, Gazze Sınırı’nda barışçıl gösteri yapan Filistinliler üzerine ateş açmakla suçladı.

Abbas konuşmasında,  “çok uzaktan saldırıyorsunuz” ifadelerini kullanarak Gazze’de Filistinlilere saldıran işgal ordusunun keskin nişancılara işaret etti.

Amerika’nın Kudüs’ü Siyonist İsrail’in başkenti ilan etmesi ve büyükelçilik binasını Kudüs’e taşımasından sonra Abbas ile Trump arasında sert rüzgarlar esiyor.

Amerika’yla görüşmeyi reddeden ve bölgeye gelen Başkan Yardımcısı Mike Pence’yle görüşmeyi kabul etmeyen Abbas, geçtiğimiz ay televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında Amerika’nın Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman'a “it oğlu it” demişti.

Öte taraftan Beyaz Saray’dan bir yetkili, sözde Filistin –İsrail barışını amaçlayan ‘yüzyılın anlaşmasını’ tamamlandığını açıkladı.

Amerika’nın, Mayıs ayı içerisinde planı kamuoyuna açıklayacağı söyleniyor.