Filistin Katliamla övünen İsrail yargılanmalıID:27454
Yayınlanma:
12 Nis 18

Hamas, İsrail Saldırı Bakanı Avigdor Liberman’ın, Filistinli bir genci şehit eden terörist askeri övmesinden dolayı Siyonist hükümetin uluslararası platformda yargılanması gerektiğini belirtti. İsrailli eski General Eiland bile, Siyonist ordunun “pek de ahlâklı” olmadığını itiraf etti.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, İsrail Savunma Bakanı Avigdo Liberman’ın Filistinli genci şehit eden teröristleri övmesinin, “öldürmeyi meşrulaştırma” ve savunmasız sivillerin öldürülmesi suçunun resmi ağızdan kabul edilmesi anlamına geldiğini ve Filistin halkının karşılaştığı terörün boyutunu yansıttığını belirtti. Berhum, “Bu durum işgalci hükümet ile yetkililerinin uluslararası yargılanarak caydırıcı ceza verilmesini ve işlediği suç ile ihlallerin durdurulmasını gerektiriyor” dedi.  İşgal altındaki Golan Tepeleri’nde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Liberman, “(Filistinli genci vuran) Keskin nişancı övgüyü hak ediyor” demişti.

Bu arada İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne dün sabah bir hava saldırısı da düzenledi. Patlamada ölen ya da yaralananın olmadı.

ESKİ GENERALDEN “AHLÂKSIZLIK” İTİRAFI

İsrailli eski General Giora Eiland, Siyonist ordusun iddia edildiği gibi “dünyanın en ahlâklı (!) ordusu” olmadığını söyledi. Eiland, Filistinli bir gencin keskin nişancı atışıyla şehit edildiği ana ilişkin görüntülere işaret ederek “askerlerin genci vurduktan sonraki sevincinden utanç duyduğunu” dile getirdi.

İsrail ordusunda 2003’e kadar Operasyonlar ve Planlama Bölümleri Başkanlığı görevini üstlenen Eiland, şunları kaydetti: “İsrail ordusunun dünyanın en ahlaklı ordusu olduğunu iddia edenlerin bunu ispatlaması gerek. Bu iddia asılsız. Kim bir karşılaştırma yaptı da buna karar verdi!”

Eiland, görevde bulunduğu 2003 yılında da benzer bir olayın yaşandığını ve İsrail askerinin bir İngiliz aktivisti öldürdüğünü hatırlattı.

ABD, TERÖRE SESSİZ KALDI!

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in, İsrailli keskin nişancılar tarafından şehit edilen 30 yaşındaki Filistinli gazeteci Yasir Murteca hakkında yorum yapmaktan kaçınması dikkati çekti. İsrail tarafından şehit edilen gazetecinin Dışişleri Bakanlığına bağlı ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) güvenlik incelemesinden geçerek ekonomik destek hakkı kazandığının hatırlatılması üzerine Sözcü Nauert, “Daha fazla söyleyecek bir şeyim yok” demekle yetindi ve bu çelişki hakkında yorum yapmaktan kaçındı.