Filistin Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne saldıran işgal güçleri onlarca genci yaraladıID:27489
Yayınlanma:
13 Nis 18

Filistin Halkı Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün üçüncü cumasında sınıra akın etti.

Bayrak Asma Cuması’nda, Gazze halkı Cuma namazından sonra sınıra kurulan beş eylem çadırına akın etti.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, Cuma namazından sonra sınıra yürüyen on binlerce gence saldıran işgal güçlerinin 10’u sağlık ekiplerinden olmak üzere 112 kişiyi yaraladığını ifade ettiler. Bazı kaynaklar ise bu rakamın 300'den fazla olduğunu bildirdiler.

İşgal güçlerinin Gazze’nin Han Yunus şehrinin doğusunda yere alan sağlık birimlerine saldırması sonucu 10 kişinin yaralandığını ve Sağlık Bakanlığının ilk yardım ekiplerinin hedef alınmasını şiddetle kınadığını belirten Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, işgal güçlerinin Gazze’nin doğusunda olayları görüntülemeye çalışan basın mensuplarına da saldırdıklarını ve saldırı sonucu birkaç kişinin yaralandığını kaydettiler.

Öte yandan aktivistler Gazze’nin kuzeyinde kurulan 25 metrelik direğe Filistin bayrağını diktiler.

Büyük Dönüş Yürüyüşü Yüksek Heyeti tarafından Filistin Bayrağı Asma ve işgal rejiminin bayrağını yakma cumasında Filistinli gençlerin yüksek yerlere Filistin bayrakları diktikleri, işgal rejimi bayrağını yakmak için de hazırlık yaptıkları belirtildi.

Bölgede bulunan muhabirler bugünkü faaliyetlerin ilk Cuma gibi diri ve canlı geçtiğini belirtiyorlar.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü etkinliklerinde şimdiye kadar 34 kişi işgal güçlerinin ateşiyle şehit olurken, 3000’den fazla kişi de yaralandı.