İran Burucerdi: Suriye’ye Gerçekleştirilen Füze Saldırısı ABD’nin Yok Olan Haysiyet Ve İtibarını Korumak İçindiID:27552
Yayınlanma:
14 Nis 18

İran Meclisi Milli Güvenlik Ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alâeddin Burucerdi, Suriye’ye karşı yapılan füze saldırılarına yönelik tepkisinde, Amerika ve müttefiklerinin yaptığı hava saldırılarını, Amerika’nın bölgedeki itibarını korumak için gerçekleştirildiğini dile getirdi. ABD, İngiltere ve Fransa üçlüsünün taciz saldırıları BM üyeleri olması hasebiyle kınanması gerektiğini vurguladı.

Burucerdi yaptığı açıklamada; açıkça yapılan bu taciz saldırıları karşısında BM, olayın boyutlarını incelemeye alıp olağanüstü oturum başlatması gerektiğini, Rusya ve Çin’in böyle bir talepte bulunmasının da önem arz ettiğini dile getirdi.

Elbette Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden olan bu üç ülkenin taciz saldırıları ve bu sayede dünya güvenliğini kendi elleriyle ihlal etmeleri utanç vericidir. Birleşmiş Milletleri bu olayı göz ardı etmemelidir.

Amerika’nın kendi başına buyruk hareket etmesi bölgedeki siyasi yenilgisinin göstergesidir. ABD, AB ve bölge müttefikleri, Suriye’de ki hakim siyaseti devirmek ve bölgeye hakim olabilmek için ciddi anlamda yatırımlar yapmıştır. Dünyanın dört bir yanından teröristlerin Suriye’ye sokulmasına ve milyonlarca insanın avare edilmesine neden olan bu kirli siyasetin yenilgiye uğradığını ve çöktüğünü artık kabul etmek gerekir.

İran Meclisi Milli Güvenlik Ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanının “Khane-i Millet” Haber Ajansına verdiği demeçte, Suriye devletinin kimyasal saldırı yalanı Amerika’nın gerçekleştirdiği son saldırının bahanesi olduğunu, aslında bunun zedelenen itibarını korumak için yaptığını beyan etti. Suriye’de Guta ve Şam çevresinde bulunan teröristlerin yenilgiye uğraması, Amerika’nın yenilgisine bir yenisinin daha eklenmesine neden oldu. Gerçekleştirilen son saldırı ile bölgede kalan ufak tefek terör gruplarına bir nevi öz güven vermek istendi.

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye devletinin başarılı savunması sayesinde geriye adım atmayacağı bir yolda olduğunu mukavemetin önceki yıllara nispetle daha güçlü olduğunu artık bilmelidir. ABD ve Siyonist İsrail’in çocukça planları, direnişi zayıf düşüremeyecektir.

Bu yüzden Rusya ve Çin, BM’den olağan oturum talep etmesi gerekmektedir. Elbette ABD alınacak her türlü kararı veto edeceği kesindir ama bu olay açıkça bir uluslararası kuralı ihlalidir ve mutlaka karşısında durulmalıdır dedi.