Gündem Erdoğan, Putin ve Macron ile telefonda görüştüID:27560
Yayınlanma:
15 Nis 18

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Fransa cumhurbaşkanları Putin ve Macron ile telefon görüşmesinde, gerilimin daha fazla tırmandırılmaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan  ile  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye yönelik operasyon hakkında fikir teatisinde bulundu.

Erdoğan, Türkiye'nin kimyasal silah kullanımını öteden beri şiddetle kınadığına işaret ettiği görüşmede, bölgedeki gerilimin daha fazla tırmandırılmaması gerektiğini vurguladı.

Suriye'de sahadaki gerginliğin azaltılması ve soruna siyasi çözüm bulunması için ortak çaba harcamayı sürdürme kararlılıklarını teyit eden iki lider, gerek ikili gerek bölgesel konularda yakın temasta olmaya devam etme konusunda mutabık kaldı.

Erdoğan ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefon görüşmesinde Suriye'ye ABD,Fransa ve İngiltere'nin düzenlediği hava saldırısı konusunda görüş alış verişinde bulundu. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre Fransa Cumhurbaşkanı Macron telefonda Suriye'ye düzenlenen operasyon ile ilgili bilgi verirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise kimyasal silah kullanımına karşı olduklarını bildirdi.

Erdoğan, Suriyelileri barış ve huzura kavuşturulması için siyasi çözümün şart olduğunu belirtti. Dün ayrıca bir konuşmada İngiltere Başbakanı Theresa May ile yapan Erdoğan, bölgedeki gerilimin daha çok arttırılmaması gerektiğini söyledi.