Gündem İşgalci Amerika, Suriye'den çıkmak için 3 şart sıraladı!ID:27599
Yayınlanma:
16 Nis 18

Dünyayı yangın yerine çeviren işgalci ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Suriye'den çıkmak için 3 şart sıraladı. "Üç şeyi başarmadan Suriye'den çıkamayacağız" diye konuşan Haley, Suriye'den çekilmek için istedikleri şartları sıraladı. Şartlar arasındaki İran faktörü dikkat çekti.

Miraç Kandili gecesinde Müslüman topraklarına saldıran işgalci Amerika Birleşik Devletleri, dünya Müslümanalrının sessizliği ve bazılarının da sevinç çığlıkları arasında Suriye işgalini hızlandırıyor. ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ''Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız" ifadeleriyle işgale hazırlandıklarının sinyalini verdi. Haley, "Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için mücadele edeceğiz. DEAŞ'ın tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran'ın bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız.'' dedi.

"DOĞRUDAN GÖRÜŞME OLMAYACAK"

Amerikan CBS televizyonunda konuşan Haley, ABD'nin Suriye'de rejim ile mevcut durumda kesinlikle doğrudan görüşmeyeceğini belirtti. Haley, ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına yönelik de ''Hedef, Amerikan birliklerin eve dönmesi ama Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için mücadele edeceğiz. DEAŞ'ın tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran'ın bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız.'' şeklinde konuştu.

ABD'DEN RUSYA'YA YAPTIRIMLAR GELİYOR

Rusya'nın Suriye'deki varlığından duydukları rahatsızlığı da ifade eden Haley, Suriye'de rejimin kimyasal silah bulundurması ve yapmasına yardım ettiği iddia edilen Rus şirketlere yeni yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi. Haley ''Rusya'ya yaptırımlar geliyor. Hazine Bakanı Mnuchin, pazartesi günü bu yaptırımları açıklayacak. Yaptırımlar doğrudan Esed ve kimyasal silah kullanımıyla alakalı şirketlere uygulanacak.'' dedi.