Kudüs Haberleri Erken seçim için karar günü! Kritik görüşme bugün...ID:27653
Yayınlanma:
18 Nis 18

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dünkü grup toplantısında açıkladığı 26 Ağustos'ta erken seçim teklifi Türkiye'nin gündemini bir anda değiştirdi. AKP kurmayının "tarih revize edilebilir" şeklinde açıklamaları ile erken seçim sinyali verilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Şu an söyleyecek bir şeyim yok” sözüyle cevabı bugünkü Bahçeli görüşmesi sonrasına bıraktı. Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, hükümetin sorunlara çözüm üretmediğini belirterek "erken seçim kararı isabetli olur" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis'teki grup toplantısında erken seçim çağrısı yaptı ve tarih verdi. Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçimlerinin erkene alınarak 26 Ağustos 2018 tarihinde yapılması mesajını verdi.

"3 KASIM 2019'U BEKLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Bahçeli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi henüz tam devreye girmedi. Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019’u beklemek mümkün değildir. 3 Kasım 2019’a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır. Partimiz mahalli idareler seçimleri hariç geçerli olan Cumhur İttifakı vardır. İttifakın başarıyla seçimlerden çıkması için toplumsal olayların iyi takip edilmesi, atılan adımların verilere göre atılması gerekmektedir. Ülkemizin Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçmesi acil bir hal almıştır” dedi.

ERKEN SEÇİM GÖRÜŞMESİ 13:30'DA

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin bu çağrısı üzerine kameralar, AKP grup toplantısına çevrildi. Meclis'teki AKP grup toplantı salonuna girerken Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, gazetecilerin erken seçim soruları üzerine "Yarın Bahçeli ile görüşeceğim" diyerek, bugün saat 13:30'da gerçekleşecek olan görümeye atıfta bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında MHP ile yaptıkları ittifaka vurgu yaptı. Erdoğan, ittifakı 2019 milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine taşıdıklarını ifade ederek, “Anayasa değişikliğimiz inşallah 2019 Kasım seçimlerinde tamamen yürürlüğe girecek” ifadelerini kullandı.

ADALET BAKANI, BAHÇELİ İLE GÖRÜŞTÜ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüşmesi kulislerde dikkat çekti. Bakan Gül, görüşme ardından partisinin grup toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından kurmaylarıyla yaptığı değerlendirme ardından erken seçim konusu ile ilgili sorular karşısında şimdilik bir şey söylemeyeceğini belirtip, Bahçeli ile bugün yapacağı görüşmeyi işaret etti. 

SAADET PARTİSİ LİDERİ KARAMOLLAOĞLU: TÜRKİYE'NİN DEĞİŞİKLİĞE İHTİYACI VAR

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin erken seçim kararı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, hükümetin sorunlara çözüm üretmediğini belirterek "“Türkiye’nin hakikaten bugünkü şartlarda daha ileriye gitmesi mümkün değil” diyen Karamollaoğlu, “Yani iktidar partisi, kendi içinde yaşadığımız problemlere bir çözüm bulamıyor. Ne iktisadi yönden ne dış politikada. Bir şaşkınlık içerisinde. Bundan dolayı bir erken seçim kararı isabetli olur kanaatindeyiz. Onun için Türkiye’nin bir çıkışa ve değişikliğe ihtiyacı var. Biz de bir an önce o değişikliğin olması için acele etmekte fayda var diye düşünüyoruz” dedi.

CHP ve İYİ PARTİ'DEN ERKEN SEÇİME YEŞİL IŞIK YAKTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 26 Ağustos’ta erken seçim açıklamasına anamuhalefet partisinden ‘varız’ cevabı geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şimdi seçim diyorlar ya olacak inşallah ve bunları göndereceğiz. Vatandaş gönderecek artık bıktık artık” dedi.

İyi Parti Gene Başkanı Meral Akşener, erken seçim ile ilgili açıklamasında "Biraz evvel grup toplantıları yapıldı. Sayın Bahçeli'nin 26 Ağustos ile ilgili seçim talebini hep beraber duyduk. Eminim hepinizin kafasında 'İyi Parti ne düşünüyor' diye bir soru vardır. Bizim açımızdan telaşlanacak bir durum yoktur.'' şeklinde konuştu.