Sağlık Doğal maske tarifleri | Sağlıklı bir cilt için uzman tavsiyeleriID:30131
Yayınlanma:
06 Haz 18

Hayatın stres ve sıkıntıları, dengesiz beslenme ve birçok dış etken cildimize zarar veriyor. Cildi korumak için yapılan maskeler ve tarifler bazen cildi tamir etmek yerine daha da zarar verebiliyor. Bunun için test edilmiş ve evinizde bulunan malzemelerle kolayca kendiniz hazırlayıp güvenle kullanabileceğiniz tarifleri uzmanları hazırladı. İşte uzmanından doğal maske tarifleri…

Günlük hayatta içerisinde bulunduğumuz yoğun tempo, sıkıntı, stres, beslendiğimiz sağlıksız gıdalar, hava ve şehrin zor şartları cildimizi oldukça negatif etkileyebiliyor ve hiç istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Bu sonuçlar karşısında cildimize gereken ilgiyi göstermezsek cildimiz bize küsecek ve hayal ettiğimiz sağlıklı görünümümüzden çok daha uzaklaşacağız. Bu durumu önlemek için aklımıza gelen ilk pratik formüller maskelerdir. Bunun için test edilmiş ve herkesin evinde bulunan malzemelerle kendiniz hazırlayıp güvenle kullanabileceğiniz tarifler vereceğiz sizlere. Fakat kullanmadan önce, maskelerin içerisinde bulunan malzemelere alerjik reaksiyonunuz olup olmadığını öğrenmelisiniz. Maskeleri göz çevresine uygulamaktan kaçınmanızı ve tarifte verilen malzeme miktarına özenle uymanızı şiddetle tavsiye ederiz.

pirinc-unu-maskesi.jpg?

PİRİNÇ UNU MASKESİ

Pirinç unu maskesi yüzdeki lekeleri giderir ve aydınlık bir görüntü verir.

Malzemeler: 1 kaşık pirinç unu, 2 kaşık pirinç, 2 çay bardağı su.

Uygulanışı: İlk olarak iki kaşık pirinci küçük bir kapta bir kere durulayın. Sonrasında 1 çay bardağı su içerisine koyup biraz bekletin. Bekledikten sonra pirinç nişastasını suya bırakacaktır. Pirinci süzdükten sonra pirinç suyunun yeteri kadarını alıp 1 kaşık pirinç unu ile karıştırın. Eğer pirinç suyu artarsa tonik olarak da kullanabilirsiniz. Fakat pirinç suyu beklediğinde koku yaptığı ve bozulduğu için aynı suyu uzun süreli kullanmayınız. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüze gül suyu sürmeniz cildinizi maskeye hazırlamak adına daha yararlı olacaktır. Maskeyi sürdükten sonra yüzünüzde uzun süre bekletmenizi tavsiye etmeyiz. Geçici de olsa kızarıklık yapabilir.

maya-maskesi.jpg?

MAYA MASKESİ

Maya maskesi cildi nemlendirir, pürüzsüzleştirir, cildin ihtiyaç duyduğu vitamini karşılar ve peeling etkisiyle cilde canlı bir görünüm sağlar.

Malzemeler: 2 yemek kaşığı yaş maya, 1 yemek kaşığı ılık su.

Uygulanışı: 2 kaşık yaş maya ile 1 kaşık ılık suyu cam bir kâsenin içerisinde karıştırıp mayanın erimesini ve maske kıvamına gelmesini sağlayın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze uygulayın. Kuruduğundan emin olduktan sonra elinizi ılık suyla ıslatıp cildinizdeki maskeyi ovalayarak temizleyin. En son yüzünüzü ılık suyla bolca yıkayın. (Kullandığınız yaş mayanın taze ve kaliteli olmasına dikkat ediniz)

bal-ve-limon-maskesi.jpg?

BAL VE LİMON MASKESİ

Bal ve limon maskesi sert ciltleri yumuşatır. Cildi nemlendirir. Peeling etkisi yapar. Cildi aydınlatır ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Ayrıca bal akne tedavisinde de kullanılır. (Kullandığınız balın kaliteli olmasına ve sahte olmamasına dikkat ediniz. Aksi takdirde cildinizde tahrişe neden olabilir)

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı bal, yarım çay kaşığı limon suyu.

Uygulanışı: Maskeyi uygulamadan önce cildinizi maskeye hazırlamak için ılık su ile yıkayıp iyice yumuşatın ya da tencerede su kaynatıp yüzünüzü suyun buharına tutun. Cildinizi hazırladıktan sonra bal ve limon suyunu bir kapta karıştırın. Sonrasında maskeyi yüzünüze dairesel ve nazik hareketlerle uygulayıp 15-20 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile yüzünüzü güzelce durulayın. Düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde yüzünüzdeki canlılığı siz de göreceksiniz.

turk-kahvesi-ile-peeling.jpg?

TÜRK KAHVESİ İLE PEELING

Kahve, doğal yapısıyla sağlığımıza çeşitli faydalar sağlar. Cildimize olan faydalarından ön plana çıkanları; peeling (ölü derilerden arındırma) etkisi, yağlı ve kuru ciltlerin nem oranını dengelemesidir. Ayrıca kahve, gözeneklerin açılmasına ve cildin kirden arınmasına da yardımcı olur. Dikkat etmeniz gereken husus; maskeyi yüzünüze uygularken nazik hareketlerle uygulamanız. Kahvenin pütürlü yapısı, maskeyi nazik uygulamadığınız takdirde cildinizi çizebilir ve cildinize zarar verebilir. Kullanacağınız kahvenin bayat olmamasına özen gösteriniz.

Malzemeler: Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi, bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağı.

Uygulanışı: Türk kahvesi ile zeytinyağını bir kapta güzelce karıştırın. Sonrasında elde ettiğiniz karışımı, göz çevresine değdirmemeye dikkat ederek, nazik ve dairesel hareketlerle burun bölgenizden başlayarak yüzünüze uygulayın. Son olarak soğuğa yakın su ile durulayın.