Sağlık Güncel bir sağlık problemi: Çocuklarda alt ıslatma nedenleriID:30266
Yayınlanma:
08 Haz 18

Değerli ebeveynler; alt ıslatma problemi hem aileleri hem de çocukları sosyal olarak olumsuz etkileyen bir durumdur. Tedavi edilmez ve doğru bir şekilde desteklenmezse psiko-sosyal sorunlara neden olabilir. Şimdi birlikte hayatı zorlaştıran bu durumu birkaç başlık altında inceleyelim.

Henüz çocuğun hazır olmadığı bir zamanda başlanan tuvalet eğitimi özellikle de yanlış tutumlar çocuğun altını ıslatmasının nedenlerinden biri olabilir. Çocuğun tutma, sıkma gibi eylemleri yapamıyor olması henüz tuvalet eğitimi için hazır olmadığının bir göstergesidir. Tuvalet eğitimine başlanıp, başarı sağlayamayan çocuk sürekli azarlanıyor, korkutuluyor ve baskılanıyorsa alt ıslatma fazlalaşabilir ve bu yanlış tutumlar çocuğun yetişkinlik zamanında dahi onu olumsuz etkileyebilir. Tuvalet eğitimine hazır olduğu düşünülen çocuğun eğitimi sabırla verilmeli ve küçük sürprizlerle teşvik edilmelidir. Ayrıca gündüz verilen eğitimin gece de devam etmesi sağlanmalıdır.

Ebeveynlerin yaptığı hatalardan biri de uykuya geçmeden evvel çocuğun bezini takmaktır. Altına bez bağlandığını farkeden çocuk, beze güvenip rahat bir uykuya geçiş yapar ve altını ıslatması da çok büyük bir olasılıktır. Bu sebeple illa bez takılacaksa çocuk daldıktan sonra takılıp, uyanmadan çıkartılmalıdır. Gece yatağını ıslatacak korkusu ile çok sık olarak uyandırılan çocukta buna alışabilir ve herhangi bir nedenle uyandırılmadığında mesane kontrolünü yapamayıp altını ıslatabilir. Bu sebeple tuvalet eğitiminin ilk günlerinde sık uyandırılsa da, sonra ki günlerde daha esnek olunmalı ve çocuğun mesane kontrolünü yapması sabırla beklenmelidir.

Geç başlanan tuvalet eğitimi

Genellikle aşırı titiz olan anneler, çocukların etrafı kirletmesi endişesi ile tuvalet eğitimini ertelemektedir. Bu durum çocukta tembelliğe neden olabilir ve çocuk tuvalet eğitimini reddedebilir.

Genetik nedenler

Araştırmalar, her iki ebeveynde de alt ıslatma problemi yaşanmışsa çocukta bu oranın yüzde 70 oranında yaşanacağını göstermektedir. Eğer sadece bir ebeveyn bu sorunu yaşamışsa bu olasılık yüzde 40 a kadar gerilemektedir. 7 yaş civarı çocuk, bu sorunun üstesinden gelmekte ve 10 yaş sonrası artık bu sorunu yaşamamaktadır. Eğer problem 10 yaş sonrası devam etmekte ise muhakkak bir uzmandan yardım almak sağlıklı olacaktır.

Psikolojik nedenler

Aileden birinin ölümü, ebeveynlerin boşanması, taşınma, istismar, kardeş kıskançlığı alt ıslatmanın psikolojik nedenleri arasında sayılır. Geçici bir süreç olmakla beraber öncelik olarak buna neden olan sorunun çözümüne odaklanılmalıdır. Kardeşi olan bir çocuğun ilgi görmek adına tıpkı bir bebek gibi altını bilerek ıslatması buna örnek verilebilir. Çocuğun bu durumlarda aşağılanması, topluluk içinde rencide edilmesi benlik duygusuna zarar vermektedir. Çocuğu incitmemek, destek olmak bu geçici süreci daha sağlıklı atlatmaya yardımcı olur.

ocuk-psikolojisi.jpg?

Mesane hacminin küçük olması ve böbreklerin çok çalışması

Bazı çocuklarda mesane hacminin küçük olması sebebiyle mesane çabuk dolar. Bu çocuklar gündüzleri sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilir ve hatta gündüz bile altlarına kaçırabilirler. Geceleri ise uykuya yenik düşen çocuk, mesane kontrolünü iyi yapamayabilir. Bu durumların çözümü için bazı tahlil ve tetkiklerin yapılması faydalı olacaktır.

Derin uyku

Özellikle uyku derinliği olan çocuklar bir de küçük mesaneye sahiplerse geceleri daha sık alt ıslatma yaşayabilirler. Mesanenin dolduğu sinyali beyne verilse de, uyanmakta zorlandıklarından altlarına kaçırabilirler.

Kullanılan ilaçlar ve bazı hastalıklar

Çocuk, kullandığı bazı ilaçların yan etkisi olarak altını ıslatabilir. Diyabet hastası olan çocuklarında alt ıslatma problemi yaşayabileceği akılda tutulmalıdır. Bazı vitamin ve hormon eksiği olan çocuklarda özellikle sadece geceleri bu sorunu yaşamaktadır.

ALT ISLATMADA DESTEKLEYİCİ TEDAVİLER

Takvim tutma ve ödüllendirme

Çocuğa bazı sembollerle kuru ve ıslak geceleri işaretlediği bir takvim oluşturulur. Kuru gün sayısı için bir hedef belirlenir ve hedefe ulaşınca çocuk ödüllendirilir.

Sıvı alımının kısıtlanması

Akşamları yatmadan 2 saat kadar önce sıvı alımı kısıtlanmalı ve akşam yemeklerinde tuz oranına dikkat edilmelidir.

Mesane eğitimi

Çocuğun uykuya geçmeden evvel tuvalete gitmesi sağlanır ve ebeveynler de uyumadan evvel çocuğu tuvalete götürerek mesane eğitimini destekler. Gündüzleri ise sıkışan çocuk 5 er dakika ile başlanıp daha sonra biraz daha uzatılan ‘idrar tutma’ ile mesane eğitimi pekiştirilir.

mesane-egitimi.jpg?

İlaç tedavisi

Sadece gece kaçırması olan çocukların bazılarında yetersiz olan ADH hormonunu düzenlemek amaçlı doktora danışılarak dil altı tabletleri kullanılabilir.

ALTERNATİF TEDAVİLER

Soğan

Alt ıslatan çocukların bazıları bu durumu enfeksiyona bağlı olarak yaşamaktadır. Enfeksiyon tespit edilmiş çocuğa kullanacağı ilaçlara destek olarak, soğan tedavisi uygulanabilir. Gece uyumadan evvel közlenmiş soğanı ılıkken, çocuğun karın altına koymak iltihaba iyi gelecektir.  Çünkü soğan doğal bir antibiyotiktir ve itihabı kurutmaya yardımcı olur.

Hacamat desteği

Hacamat ve sülük tedavisi ile deri altında birikmiş toksin ve kirli kandan kurtularak metabolizma yeniden düzenlenir. Özellikle kuyruk sokumuna yapılan hacamat tedavisinden fayda görülmesi olasıdır. Üstelik hacamat tedavisi çok kadim bir tedavi yöntemidir ve Peygamberimizin de bizzat uygulayarak bize bıraktığı bir sünnettir. Bunun için uzman birine başvurmak faydalı olacaktır.

İdrar kaçırmayı azaltan besinler

Muz, bal, kızılcık şerbeti, elma sirkesi tüketmek idrar kaçırmasını azaltan besinlerdir. Ayrıca halis zeytinyağı ile karın altına uygulanacak masaj da fayda sağlar.