Dünya Trump ve Netanyahu’nun kirli planıID:30402
Yayınlanma:
13 Haz 18

Trump ve Netanyahu’nun genelde Ortadoğu, özeldeyse Filistin’e dair planları hakkında yeni iddialar ortaya atıldı. Filistinli yerel kaynaklarda da yer alan The New Yorker dergisinde yayınlanan bir yazıya göre sözde Ortadoğu “barışı” için koordineli bir şekilde çalışan Trump ve Netanyahu’nun planlarını Körfez ülkeleri üzerine inşa ediyor. Buna göre ABD ve İsrail tarafından oluşturulan planların uygulanması noktasında Körfez ülkelerine büyük bir rol düşüyor.

AMAÇ, KÖRFEZ ÜLKELERİNİ İSRAİL’E YAKINLAŞTIRMAK

Söz konusu dergideki yazıda, Trump ve Netanyahu’nun amacının Filistinlilerin reddedeceği ve Körfez ülkelerinin kabul edeceği bir plan yapmak olduğu belirtiliyor. Planın hedefinin Körfez ülkelerinin İsrail’e yakınlaşmasının sağlanması ve oluşturulan plan doğrultusunda Körfez ülkelerinin kullanılması olduğu belirtildi.

Öte yandan söz konusu dergide yayınlanan yazıda çarpıcı bir bilgiye de yer verildi. Ortaya atılan iddiaya göre Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir yetkiliyle İsrailli üst düzey bir isim 2015 yılında Kıbrıs’ta bir araya geldi. Gerçekleştirilen görüşmede bugün Filistin aleyhine daha yüksek bir sesle konuşulan planların tesisi adına neler yapılabileceği konuşuldu.

ESİR VE ŞEHİT AİLELERİNİN ÖDENEKLERİ KESİLDİ

İsrail Parlamentosu Dışişleri ve Güvenlik Komisyonu, Filistinlilerin vergilerinden Filistinli esirler ile şehit ailelerine ayrılan ödeneğin kesilmesini öngören yasa tasarısının ikinci ve üçüncü hazırlık okumasını oy birliğiyle onayladı. İsrail parlamentosu geçen Mart ayında yasa tasarısının birinci hazırlık okumasını ilk oylamada kabul etmişti. İsrail yasalarına göre, tasarıların yasalaşarak yürürlüğe girmesi için mecliste üç kez oylamaya sunulması gerekiyor. Netanyahu’nun, yasa tasarısını onayladığı için Dışişleri ve Güvenlik Komisyonunu tebrik ettiği belirtildi. Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf el-Mahmud, “İsrail’in korsanlığını kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum da, “Filistin halkının parası kendisine aittir. İşgalci İsrail’in çalmasıyla bu duruma teslim olunmaz” dedi.