Dünya Moskova, Amerika konusunda Kuzey Kore'yi UyardıID:30428
Yayınlanma:
13 Haz 18

ABD başkanı Donald Trump ile kuzey Kore lideri Kim Cong un arasındaki görüşme gerçi Rus yetkililer tarafından olumlu karşılandı ama aynı zamanda Rusya, Kuzey Kore'yi uyararak Amerika'nın vaatlerine güvenilmeyeceğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rus TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, Singapur'daki Trump-Kim görüşmesini 'olumlu' olarak değerlendirdi.

"İleriye yönelik atılan bu adımdan memnun olmamamız mümkün değil ancak şeytan ayrıntıda gizlidir.” ifadelerini kullanan Ryabkov, Rusya’nın Kore Yarımadası'nda somut çözüm için Kuzey ve Güney Kore ile Rusya, Çin, Japonya ve ABD'den oluşan 6'lı müzakere formatının yeniden talep edileceğini umduklarını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını ve nükleer silahlardan arındırma konusunda yardımcı olabileceklerini belirtti. Moskova'dan gelen açıklamada, gelişmeler her ne kadar olumlu karşılansa da  "Şeytan ayrıntıda gizlidir" de dendi.

Tüm bunlara rağmen Rus yetkililer, Amerika ile kuzey Kore arasındaki görüşmelere pek de iyimser değiller. Nitekim Rusya alt meclisi Duma Dış komite başkanı Dmitry Novikov bu konuda yaptığı açıklamada; "Eğer Amerika tarafından gerçekçi ve somut adımlar atılmazsa, Kuzey Kore de Amerika'nın vaatlerine güvenemez" ifadesine yer verdi.

Öte yandan Rus senatör Konstantin Kosaçev, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong un'un görüşmeden sonra Singapur'daki başarılarını arttırmaya çalışacağına dair bir kesinlik olmadığını, bu konuda uluslararası toplumun rolünün önemli olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili Facebook'tan açıklama yapan Kosaçev "Tarafların Singapur'daki başarılarını derhal ilerletmeye çalışacağına dair bir kesinlik henüz yok. Trump'ın 'Kore yarımadasında nükleer silahlardan arınma sürecinin çok çok yakında başlayacağı' açıklaması gerçek olmaktan çok bir dilek" ifadelerini kullandı.

Kosaçev "Burada uluslararası toplumun rolü önemli. İran konusunda olduğu gibi dünyanın ana aktörleri aynı tavır gösterilerek, iki liderin sözlerini yerine getirmesi ve daha ileriye sevk edilmesi gerekiyor. Diğer tüm tarafların yapması önemli olan bu" açıklamasında bulundu.

Aslında Moskova, ABD başkanı Trump'ın İran ile olan nükleer anlaşmadan çıkması ve uluslararısı anlaşmaları hiçe sayarak çiğnemesi ardından şimdi de Kuzey Kore karşısında, varılacak muhtemel bir anlaşma konusunda benzer kaygıları taşımakta ve Amerika'nın İran nükleer anlaşma tecrübesini bu kez kuzey Kore ile ilgili tekrarlamasından endişe duymaktadır. Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov da daha önce kuzey Kore'ye yaptığı ziyarette, zımni olarak kuzey Kore yetkililerini uyararak, son yıllardaki gelişmeleri dikkate alarak Amerikalı yetkililerle görüşmelerini istemişti, Lavrov, Kuzey Kore'den Amerika'nın nükleer anlaşma KOEP konusundaki tutumunu dikkate alarak Amerika ile varılacak muhtemel bir anlaşmada bu durumu gündemden düşürmemelerini istemişti.

Rusya ayrıca Trump ile Kim Cong Un arasında varılacak muhtemel anlaşmaların adım adım uygulanmasını istemekte.

Duma'nın Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky, Kuzey Kore yarımadasının adım adım nükleer silahlardan arındırılmasının büyük bir önem taşıdığını ama aynı zamanda yaptırım baskısının Piyong Yang üzerinden kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Aslında bu mesele 2990'yı yıllarda Bill Clinton'un başkanlığı döneminde Amerika'nın Kuzey Kore ile vardığı anlaşmalarda sürekli olarak vaatlerine aykırı hareket etmesi dikkate alındığı daha bir önem taşımakta. Bunun için de Rusya, Kore yarımadası sorunun çok yönlü ve 6'lı görüşmeler yoluyla çözümlenmesinden yana olduğunu, Kore Yarımadası krizinin Amerika ve Kuzey Kore arasında ikili bir meseleden ibaret olmadığını, Washington'un ikili müzakereler ve tehditlerle bu krizi çözemeyeceğine inanmakta.