Kitap Şiirlerimde hep Allah’ı anmak ve hatırlatmak istedimID:31386
Yayınlanma:
05 Tem 18

Yaz aylarında da devam eden kültür programı Bâbıâli Enderun Sohbetleri’ne eğitimci, yazar ve şair Ahmet Maraşlı konuk oldu.

Maraşlı, “Şiir ve Tefekkür” başlıklı sohbetinde Mihrabad Yayınları’ndan çıkan Dünyadan Geçerken adlı şiir kitabından örnekler sundu. Yazdığı ilk şiirin hatırasını anlatan Ahmet Maraşlı, annesinin dilinden düşmeyen manilerin ve ninnilerin kendisine ilham kaynağı olduğunu ifade ederek, annesini de yâd eden Maraşlı, ortaokuldan itibaren yazdığı tüm şiirlerini sakladığını belirtti. Camide, okulda, minibüste, evde kalem defteri elinden düşmeyen şair, tesiri altında kaldığı, etkilendiği her manzarayı mısralara dökmeye çalıştığını ifade etti. İhtiyaca hitap eden, toplumun dertlerini ve eksiklerini tespit etmeye çalıştığını hatırlatan Maraşlı, sanata ve şiire bakış açısını şöyle ifade etti: “Zannım, bu şiirler, sâfiyeyikâfiyeye asla feda etmeme ama şiiri de kaybetmeme ve hakkı Hakk’a yakışır güzellikte ifade edebilme gayretleri içinde, letâifimi ateş gibi yakan feryat, ümit ve hasretler içinde yazıldılar. Yapabildiğimce en kısa ve güzel yoldan ‘Allah!’ demeye ve dedirtmeye gayret ettim.”

EĞİTİME VE ŞİİRE ADANMIŞ BİR ÖMÜR

Ahmet Maraşlı, 1958’de Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokul ve ortaokulu memleketinde bitirdi. Akşehir Yatılı İlköğretmen Okulu ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdarî Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. İnsanlığın kendisini bulması ve özlenen seviyelere erişmesi için en hassas ve dönüştürücü alanlardan birinin “canlı ve insanın ihtiyacı olan gerçek bir eğitim olduğu ve yarınların daha çok bugünden yazılacağı inancı içinde, 2çocuk büyütme” değil, “çocuk yetiştirme” konusu üzerinde özellikle yoğunlaştı. Bu alanda, öğrenciye, zekâsını ve yeteneklerini açarak, dersleri ve hayatı kolaylaştıran üstün özellikler kazandıran bir proje üretti, bir çok yerde uyguladı. Sürekli geliştirdiği ve artık bir program haline gelen bu projeyi, öğrenciler üzerinde uygulama yanında anne-baba ve eğitimcilere seminerler vermekte, inceleme ve araştırmalar yapmakta, bu arada şiir yazmaktadır.