Politika Apar topar formatID:31444
Yayınlanma:
06 Tem 18

Geçtiğimiz yıl partinin başına geldikten sonra tam bir mental değişim ve dönüşümü başlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “24 Haziran’da milletten aldığı mesajla” bürokrasi, devlet ve parti yönetiminde format boyutunda değişimlere gideceği bekleniyor. İlk etapta gözler 9 Temmuz icra kabinesinde…

Başbakanlık kalktı, bürokrasi diken üstünde, devlet yeniden yapılanıyor... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz Pazartesi günü TBMM’de yemin ederek yeni sistemin ilk başkanı olarak görevine başlayacak. Böylece başbakanlık kalkacak. Aile, Kalkınma, Bilim Sanayi, Gümrük, Ekonomi gibi bazı müstakil bakanlıklar da kaldırılarak diğer bakanlıklarla birleştirilecek. Devlet işleyişinin en temel birimi olan müsteşarlık ve yardımcılığı da kaldırılacak. Bu çerçevede başbakanlığa bağlı kurumlar olan TİKA, YTB, Yunus Emre, AFAD vb. kurumların yapısı, işleyişi ve nereye bağlanacağı ise belirsizliğini koruyor.

BÜROKRASİ HALLAÇ PAMUĞU GİBİ
İyi araştırılıp bir uygulama planına yönelik uzun vadede tartışılarak çıkarılması gereken yeni sisteme uyum yasaları ise baskın seçim nedeniyle çıkarılamadı. Ancak bu uyum yasaları Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle çıkarılıyor. Unvanı, koltuğu ve makamı ortadan kalktığı için bürokraside ise tam bir belirsizlik ve durgunluk hakim. Bütün üst bürokrasinin gözü ya mevcut konumuna denk bir icra makamı veya daha üst birimlerde görev almakta. Ancak bakanlık ve parti bürokrasisi bu konuda sürece müdahil olamamaktan şikâyetçi. İddialara göre Külliye’de dar bir kadro apar topar bir çalışma yürütüyor. Özellikle bürokraside çeşitli partilerden milli duruşa sahip bürokratlarda ise ciddi bir tırpan yeme endişesi hakim.

7 PUAN KAYBEDEN PARTİYE NEŞTER
Bürokraside gözler Külliye’de iken, Kabine için de Meclis, parti ve genel merkezlerde tam bir belirsizlik hakim. 16’ya düşürülen Cumhurbaşkanlığı kabinesi için lobi çalışmaları hızlanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2002 ruhuyla hareket edeceği ve genç, dinamik, yeni ve aktif bir kadro ile adeta mevcut yapıya format atarak milletin karşısına çıkacağı belirtiliyor. Devletin yanında özellikle partide de Ağustos kongresinde 24 Haziran’da 7 puan kaybeden AK Parti’ye dönük radikal değişimlere gideceği, teşkilatta başlattığı mental değişimi yönetim, karar ve vitrinde de format boyutunda değiştireceği belirtiliyor.