İran Velayeti: Suriye’den asla çekilmiyoruzID:31807
Yayınlanma:
14 Tem 18

Moskova temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin'le bir araya gelen ve İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei ile Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin mesajlarını Rusya Devlet Başkanına teslim eden Ali Ekber Velayeti, Rusya ve İran'ın Suriye'deki varlıklarının devam edeceğini söyledi.

ABD ve müttefiklerin İŞİD’le mücadele iddiasıyla Suriye'de varlık gösterdiklerini ve bu durumunda Suriye hükümetinin izni olmadan yaşandığını belirten Velayeti, “ABD'nin tehditleri ile de Suriye'yi terk etmeyeceğiz. ABD ile de müzakere etme niyetimiz de yoktur.” diye konuştu.

Velayeti konuşmasına devamla; “Bizim, Suriye'yi terk etmemiz ve ardından Rusya'nın Suriye'yi terk etmesi halinde teröristler bölgeye yeniden döneceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Valday tartışma kulübü toplantısında konuşan Velayeti, Washington'ın, özellikle de ABD Başkanı Donald Trump'ın başlıca politikasının Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerini zayıflatmak, buralardaki ülkeleri bölmek ve bu ülkelere kendi gayri meşru etkilerini yaymak olduğunu ifade etti.

Velayeti “Bunun en çarpıcı örneği Libya ve Somali'de yaşananlar. Libya büyük ve etkili bir Kuzey Afrika ülkesiydi, ancak darbeden sonra NATO'nun da desteğiyle bölündü. Ülkenin doğal kaynakları günümüzde talan ediliyor” dedi.

“Suriye, Irak ve Yemen'de de aynı şeyi yapmak istiyorlar” diyen Velayeti, “Suriye'de 7 yılı aşkın süredir devam eden savaş, Washington'ın Libya'da yaptıklarının benzerini yapmaya çalıştığını, ülkeyi bölmek istediğini gösterdi. Bunu saklamıyorlar.  Suriye'nin Kürt, alevi ve Sünni bölgelerine bölünmesi gerektiğini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.