Sinema “Aydınlık Savaşçıları İslam’ı Seçenler” çıktıID:32713
Yayınlanma:
03 Ağu 18

Yönetmen ve Senarist Mustafa Ablak’ın, dünyanın birçok noktasında İslam’la tanışarak Müslüman olan kişilerle yaptığı belgesel röportajları şimdi kitap haline getirdi. Ablak’ın “Aydınlık Savaşçıları - İslam’ı Seçenler” ismini verdiği kitabı raflardaki yerini aldı.

Yüzlerce çizgi film ve belgeselde imzası bulunan Yönetmen ve Senarist Mustafa Ablak’ın kitabı “Aydınlık Savaşçıları - İslam’ı Seçenler” okuyucuyla buluştu. Almanya’dan Karayipler’e, Brezilya’dan Polonya’ya dünyanın birçok noktasında İslam’la tanışarak Müslüman olan kişilerle yaptığı röportajları önce belgesel olarak yayınlayan Ablak şimdi de bu röportajları yazıya dökerek kitap haline getirdi. Binyıl Anatolia Yayıncılık’tan çıkan ve 246 sayfadan oluşan kitaptaki hayat hikâyeleri insanı derinden etkiliyor.

 “TÜRK AİLE SEVDİĞİM ÇORBAYI YAPIP EVLERİNE DAVET EDİYORDU”

Kitapta Müslüman olan kişilerin hayat hikâyelerinden bölümler bulunuyor. Bu hayat hikâyelerinden biri de Johanna Şanlı isimli Polonyalı kadına ait. Almanya’da yaşadığı çocukluk zamanlarında Türklerle arkadaş olduğunu anlatan Şanlı, “İslam dinine beşinci sınıftan beri hayranlık duyuyordum. O zamanlar okulda bir kız arkadaşım vardı, çok açık gönüllü, samimi ve muhabbetli bir insandı. Beni çok etkiledi. Ev halkını gördüm. Hepsi misafirperver, dostça, samimi insanlardı.  Mesela Ramazan ayında, benim çok sevdiğim mercimek çorbasını yapıp beni davet ederlerdi” diyerek Müslüman oluşunun temelini anlatmış.

SUNUŞ’TAN...

Kitabın Hasan Aksay imzalı Sunuş bölümünde, “Özellikle 20. Asır gibi Müslümanların en garip en ağır saldırılara uğradığı bir asırda, bireysel gayretleri ve fedakârlıklarıyla İslam’a koşan, Aydınlık Savaşında yıldızlar gibi parlayan bu kardeşlerimizin ibretlerle dolu hayatlarının derlendiği böyle bir kitaba, “Aydınlık Savaşçıları” isminin fevkalade yakıştığından şüphe yoktur” ifadelerine yer verilmiş.