Dünya ABD Hiroşima'ya atom bombası attı / Tarihte bugünID:32872
Yayınlanma:
06 Ağu 18

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Kutsal Roma-Germen imparatorluğunun sona ermesi, I.Nazilli Kongresi, ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması var...

ABD Hiroşima’ya Atom Bombası Attı (1945)

İnsanlık tarihinin en korkunç olaylarından birisi olan ABD’de tarafından gerçekleştirildi. ABD, Japonya’yı teslime mecbur bırakmak için 6 Ağustos 1945 tarihinde Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası attı. Sonuç korkunç oldu. Yaklaşık 20 bin ton TNT gücünde ki atom bombası yaklaşık 70 bin insanın ölümüne bir o kadar kişinin de yaralanmasına neden oldu.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu Sona Erdi (1806)

Kutsal-Roma Germen İmparatorluğu Almanya ve Avusturya merkezli olarak kurulmuş ve içerisinde 400’e yakın devletçik barındıran bir Orta Avrupa devletiydi. Bu devletin son hükümdarı Napolyon’a yenilince sadece Avusturya hükümdarlığında karar kıldı ve 6 Ağustos 1806 tarihinde Kutsal Roma Germen İmparatorluğu resmen sona erdi.

I.Nazilli Kongresi Toplandı (1919)

Batı Anadolu’da özelliklede Aydın bölgesinde faaliyet gösteren direnişçilerin düzensizliklerinin giderilmesi için 6-9 Ağustos 1919 tarihinde I.Nazilli Kongresi toplanmıştı. Ayrıca Yunan işgal ve baskılarına karşı etkin bir mücadele kararı alınmıştı.

Türkiye Fır Hattı Tehdidini Fark Etti (1974)

Yunanistan ile Türkiye arsında yapılmış olan 1952 antlaşmasının FIR hattı ile ilgili hükümlerinin son derece sakıncalı olduğu ilişkilerin gerginleşmesi ile fark edildi. Bu antlaşmaya göre Ege üzerinden gelen uçaklar karasularımıza girerken ancak 1-2 dakika önce haber vereceklerdi. Türkiye bu durumu düzeltmek için 6 Ağustos 1974 tarihinde havacılara bir NOTAM verdi. Bunun içeriği şöyleydi: Türkiye Ege Hava sahasını bir çizgi ile kuzey-güney diye ikiye ayırmış ve bu çizgiye gelen uçaklar uçuş bilgilerini İstanbul’a vereceklerdi. Bu durum Türkiye’ye 10-15 dakika zaman kazandırıyordu.

Sismik-I Ege Denizine Açıldı (1976)

Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle gergin olan Türk-Yunan ilişkileri Yunanistan’ın kıta sahanlığı konusunu gündeme getirmesi ile iyice gerginleşti. Türkiye kıta sahanlığı konusunda da kararlı olduğunu göstermek için Yunanistan tarafından tartışmalı hale getirilmek istenen alanda araştırma yapmak üzere Sismik-I adlı araştırma gemisini 6 Ağustos 1976 tarihinde Türk savaş gemilerinin himayesinde Ege Denizi’ne gönderdi.

Kore Havayollarına Ait Yolcu Uçağı Düştü (1997)

Kore Havayollarına ait Boeing-747 tipi bir yolcu uçağı 6 Ağustos 1997 tarihinde Guam’da düştü. Bu uçak kazasında 227 kişi hayatını kaybetti.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1571- Magosa’nın Osmanlı ordularına teslim edilmesiyle, Kıbrıs’ın fethi tamamlandı.

1914- İlk elektrikli trafik lambası, ABD’nin Ohio Cleveland kentinde hizmete girdi.

1915- İtilaf Devletleri’nin orduları, Anafartalar’da karaya çıktı.

1922- İsmet Paşa (İnönü), ordu komutanlarına gizli olarak taarruza hazırlık emrini verdi. Mustafa Kemal Paşa da Ankara’ya dönüşünde, taarruz planını Bakanlar Kurulu’na açıkladı.

1924- Lozan Barış Antlaşması yürürlüğe girdi.

1938- ‘’Times’’ gazetesi, Atatürk ve Atatürk Türkiyesi özel sayısı yayımladı.

1956- Turan Selçuk, İtalya’da düzenlenen yarışmada Altın Palmiye Ödülü’nü kazandı. Bu, bir Türk sanatçının karikatür alanında kazandığı ilk uluslararası ödül oldu.

1957- Zonguldak liman tesisleri, törenle hizmete açıldı.

1982- Tarihçi Feridun Fazıl Tülbentçi öldü.

1982- Siyaset adamı, yazar Samet Ağaoğlu 73 yaşında öldü.

1989- Milli Piyango İdaresi, ‘’Kazı-Kazan’’ oyununu piyasaya çıkardı.

1997- İMKB Başkanı Tuncay Artun öldü.