Suriye Şam, Suriyeli Göçmenlerin Kendi Evlerine Dönmelerini DestekliyorID:32891
Yayınlanma:
07 Ağu 18

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi, Şam'ın tüm Suriyeli göçmenlerin kendi vatanlarına geri dönmelerini desteklediğini belirtti.

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Şam yönetiminin yurt içinde ve dışındaki tüm göçmenlerin kendi vatanları, köyleri, kentleri ve evlerine geri dönmelerini desteklediğini ifade etti.

Şam Uluslararası Kitap Fuarı çerçevesinde düzenlenen Suriye krizi ve BM konulu bir oturumda yaptığı konuşmada Caferi, Suriyeli göçmenlerin sadece Suriye yönetimiyle değil, Suriye milletine Güvenlik Konseyi kararnamesine aykırı biçimde tek taraflı ekonomik tedbirler olarak nitelendirilen durumu dayatan birçok ülke ile ilgili olduğunu vurguladı.

Caferi ayrıca; bu girişimlerin iptal edilmesi halinde ekonomik ve toplumsal olmak üzere iki alanda Suriye'ye baskı azalacağını vurguladı.

Caferi, Çin'in Suriye meselesiyle ilgili rolü hakkında ise, Çin'in etkin rolünün sadece Suriye krizinin çözümü ile sınırlı olmadığını, BM Güvenlik Konseyi'nin Daimi üyesi olarak Çin'in bu konseyin karar mekanizmasının önemli bir parçası sayıldığını, prensipler çerçevesinde hareket diplomasiye sahip Çin'in ilkeli bir müttefik olduğunu kaydetti.