Hac 2018 İmam Bakır (a) ve İmam Sadık’ın (a) Hac için önemiID:32918
Yayınlanma:
07 Ağu 18

Hac, dünya Müslümanlarının bir biriyle tanışması için en önemli araçlardandır. İmam Sadık (a), defalarca Hac amelini yerine getirmiş ve bu ziyaretlerinde bir sıra Müslüman Hacılarla görüşmüştür. İmam Sadık (a), bu görüşmelerin hepsinde onların hocası ve Hac meselelerinde yol göstereni olmuştur. O Hazret ve babası İmam Muhammed Bakır (a), Hac meselelerini detaylı olarak açıklamaya çalışmışlar. Hadisçiler, fıkıhçılar, bu önemli vacip amelin hükümlerini bu iki büyük şahsiyetin dilinden kaydetmiş ve yazmışlar. Bu iki kişi olmasaydı Hac meselelerinin ve hükümlerinin hiçbir zaman bilinmeyeceğini söyleyebiliriz.

İmam Sadık (a), Hac töreninin tavaftan, Arafat ve Mina’da vukuftan tut diğer amellerine kadar hepsini kamil huzu ve huşu ile yerine getiriyordu.

İmam Sadık (a), Hac duraklarında en büyük huşu edenlerden, dua edenlerden birisiydi. Sufyan Souri’den böyle rivayet ediliyor: Allah’a yemin ederim ki, Cafer ibn Muhammedi gibi Allah’a yalvarıp yakaran, feryat eden ve onun gibi bir amel yerine getiren kimseyi görmedim. O, Arafat’a yetiştiğinde insanlardan ayrılarak şefaali durakta Allah huzuruna duada ve minacatta geldi.