Gündem Washington'da ilk görüşme sona erdi: Yaklaşık 1 saat sürdüID:32956
Yayınlanma:
08 Ağu 18

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'de 2 yıllık tutukluluğun ardından ev hapsine konan rahip Andrew Brunson'ın tümüyle serbest bırakılmasına dek yaptırım başlatması sonrası diplomatik çözüm aranıyor. 3 bakanlıktan 9 kişilik bir heyet Washington'a giderek ABD'li yetkililerle görüşmeye giderken yapılan ilk görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Adalet, Hazine-Maliye ve Dışişleri bakanlıklarından 3'er temsilcinin yer aldığı, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın başkanlık ettiği heyeti, Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan'ın başkanlığındaki ABD heyeti tarafından kabul edildi. Görüşme 1 saate yakın sürdü.

Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, Türk heyetinin diğer temaslarına devam edeceği bildirildi.

ABD HAZİNE BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞME

Öte yandan, AA muhabirine açıklama yapan üst düzey bir ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi, Türk heyeti ile bir görüşme gerçekleştireceklerini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump ile Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Brunson'ın tümüyle serbest bırakılmasına dek yaptırımların devam edeceğini duyurmalarının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yaptırım açıklanmıştı.

Bunu Türkiye'de liranın hızla değer kaybetmesi ve doların 5 liranın üzerine çıkması izlerken iki ülke arasındaki krizi çözüme yönelik diplomatik temaslar devam etti.

POMPEO İLE MATTIS'DEN OLUMLU SİNYALLER

Özellikle ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Jim Mattis çözüme açık kapı bıraktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün bir kez daha Pompeo ile iki ülke arasındaki mevcut sorunları telefonda görüştü. Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Mattis de telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu ile Pompeo arasındaki görüşmeyi, ABD ile Türkiye arasındaki sorunların çözümü konusunu ele almak üzere Türkiye'den bir heyetin ABD'ye giderek görüşmelerde bulunacağı haberi takip etti.