İran İslam inkılabı Hamanei: İslam inkılabının geleceği aydınlıktırID:33015
Yayınlanma:
09 Ağu 18

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei geçenlerde yurt dışında kültürel faaliyetlerde bulunan yetkililerle görüşmesinde İslam inkılabının geleceği ile ilgili kaygılara yönelik gündeme getirilen soruya verdiği cevapta şöyle buyurdu: Düşmanlar hiç bir halt edemezler, bunu hepsine söyleyin.

Bir süre önce İran’ın yurt dışında faaliyet yürüten bazı yetkililer ve aktivistler İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’yi ziyaret ederek beyanatından feyz aldı. Görüşme esnasında kültürel aktivistlerden biri, sınırların ötesinde İran İslam İnkılabını sevenlerin bu inkılabın geleceği ile ilgili kaygılarından söz ederek Ayetullah Hamanei’nin bu yönde görüşünü öğrenmek istediğini arzetti.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei söz konusu kültürel aktivistin gündeme getirdiği İslam inkılabı düşmanlarının uygulamalarından duyulan kaygı hakkında verdiği cevapta şöyle buyurdu: Onlara söyleyin, bizim durumumuz hakkında asla kaygı duymasınlar, kaygı duymalarına asla gerek yoktur, hiç kimse hiç bir halt edemez, bundan emin olabilirsiniz. Bu konuda asla kuşkunuz olmasın, bunu herkese söyleyin.

Gerçekte İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin Amerika’nın şimdiki popülist hükümeti İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı illegal yaptırımların yeniden uygulanmasının ilk merhalesini yürürlüğe koyduğu bir sırada bu denli kesin ve güçlü tavrı, başta Amerikalı devlet adamları olmak üzere bölgedeki müttefikleri ve uşaklarına da çok kesin ve anlamlı bir mesaj sayılır.

Amerika yönetiminin İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı illegal iktisadi yaptırımlarını yeniden dayatma sürecinin ilk merhalesine paralel olarak ABD Başkanı Donald Trump bir twittinde şöye yazdı: Bu yaptırımlar şimdiye kadar uygulanan en ağır yaptırımlardır.

Gerçekte Amerika Başkanı Donald Trump yönetiminin uluslararası bir anlaşma olan ve BM güvenlik konseyi tarafından da 2231 sayılı kararname ile onaylanan Bercam nükleer anlaşmasından çekildikten sonra izlediği politika, İran İslam Cumhuriyeti üzerinde baskıları arttırarak Tahran yönetimini bölgesel tutumundan geri attırmak ve ayrıca İran içinde huzursuzluğa yol açmak ve kendilerince kırk yıllık hayallerini, yani İran İslam Cumhuriyeti nizamını devirme hayallerini gerçekleştirmektir. Nitekim Trump yönetiminin açıkça ve resmen eli kanlı münafıklar terör örgütünü İran içinde kargaşa çıkarma yönünde desteklemesi de Amerikalı yetkililerin İslam inkılabına yönelik kin ve düşmanlıklarının ne denli derin olduğunu ortaya koymaktadır.

Amerika Başkanı Donald Trump siyonist rejim İsrail ve başta Suudi Arabistan olmak üzere bölgede bazı kukla Arap rejimlerini destekleyerek kendince İran’ın füze programını durdurmak, bölgede varlığını ve nüfuzunu sonlandırmak ve nihayetinde baskılarını doruk noktasına ulaştırarak İran’ın petrol ihracatını sıfır seviyesine düşürmek istiyor. Aslında Trump’ın bu hasmane politikası, ne geçmişte, ne şimdi ve ne de gelecekte bağımsızlığından taviz veren ve zorbalara hiç bir zaman boyun eğmeyen bir ülkeye karşı tarihi ve derin düşmanlığının işaretidir. Donald Trump yönetimi de Amerika’nın önceki yönetimleri gibi İran İslam Cumhuriyeti nizamını ve İslam inkılabını yok etmek istiyor, ancak İran İslam İnkılabı geçmiş kırk yılda önemli bir ilkeyi ispat etmiştir, o da şu ki İslam inkılabı direniş simgesi olan ve değerlerinden asla taviz vermeyen bir inkılaptır.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei geçen 21 Haziran tarihinde de Dışişleri Bakanı ve bakanlık çalışanları ve yurt dışındaki temsilciliklerinin başkanları ve büyükelçileri ile görüşmesinde Amerika devletinin İslamî nizamla düşmanlığının derinliğine işaret ederek şöyle buyurdu: Amerikalı yetkililer İran’da inkılaptan önceki konumuna geri dönmek istiyor ve bundan daha azına asla rıza göstermeyecekleri anlaşılıyor.

Ayetullah Hamanei bu görüşmede ayrıca Amerika yönetiminin İran’ın nükleer gücü ve uranyum zenginleştirme teknolojisi ve bölgedeki varlığına karşı çıkmasını Amerikalı yetkililerin İslamî nizamın iktidarına muhalefetlerinden kaynaklandığını belirterek şöyle devam etti: bölgede varlık sergilemek, İran’ın güç ve güvenlik bileşenleri ve stratejik derinliği sayılır ve bu yüzden düşmanlar buna karşı çıkmaktadır.

İran İslam Cumhuriyeti stratejik Ortadoğu bölgesinde güçlü bir devlettir ve Amerika’nın iradesi dışında hareket etmektedir. Bu durum Amerika’nın İsrail ve kukla Arap rejimleri ile birlikte İran’a karşı baskılarının artmasına sebebiyet veriyor. Ancak bu baskılar İslamî nizamla İran milleti arasındaki güçlü bağlar ve birliktelikleri yüzünden, İslam inkılabının geleceğine yönelik hiç bir tehdit sayılmıyor. İran milleti bugün Trump yönetiminin dayattığı haksız yaptırımlardan çok daha zorlu günleri başı dik geride bırakmıştır ve şimdi de bir kez daha Amerikalı devlet adamlarını İslam inkılabı ile mücadelede hüsrana uğratacaktır.

Bu bağlamda Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Iran Daily dergisine verdiği mülakatta şöyle dedi: İran son kırk yılda şimdiki şartlardan çok daha zorlu şartları geride bıraktı. İran gerçek bir askeri savaşı geride bıraktı. Ancak İran’ın tüm bu zorluklardan sağ salim çıkmasına yol açan etken İran milletinin bu baskılara karşı birlik içinde direnmiş olmasıdır.