Gündem Lavrov Türkiye'ye geliyorID:33017
Yayınlanma:
09 Ağu 18

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov önümüzdeki hafta Ankara'ya gelecek. 13-14 Ağustos'taki ziyarette Lavrov, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine 13-14 Ağustos’ta Ankara’yı ziyaret edecek. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Lavrov’un ziyaret sırasında Ankara’da büyükelçiler ve daimi temsilcilerin de hazır bulanacağı bir toplantıya da katılacağını açıkladı.

Sputnik’in aktardığına göre Zaharova, “Lavrov, Türk Dışişleri Bakanı’nın şubat ayında yaptığı davet üzerine 13-14 Ağustos’ta Türkiye’yi ziyaret edecek. Bakan, Türkiye’nin büyükelçilerinin ve uluslararası kuruluşlardaki daimi temsilcilerinin hazır bulunacağı bir toplantıya katılacak ve bir konuşma yapacak” dedi.

ÇAVUŞOĞLU’YLA GÖRÜŞECEK

Zaharova, Lavrov’un Ankara’da Çavuşoğlu’yla bir görüşme yapacağını da belirtti. Zaharova’ya göre taraflar, uluslararası gündemdeki güncel konuları, Suriye, Ortadoğu, Kafkasya, Orta Asya, Ukrayna, Karadeniz’deki durumu ve diğer güncel konuları masaya yatıracak.

İkilinin Türk-Rus ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesine ilişkin konuları ele alacağını kaydeden Zaharova, özellikle Türk Akımı doğalgaz boru ve Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS’nin inşa süreci üzerinde durulacağının altını çizdi.