Suriye Zaharova: Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için müzakerelerden yararlanılıyorID:33025
Yayınlanma:
10 Ağu 18

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için müzakerelerden yararlanıldığını söyledi. Zaharova ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 13-14 Ağustos’taki görüşmelerinin gündeminde, Suriye’nin olacağını ifade etti.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, Moskova'nın Ankara ile Şam arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için adımlar attığını, bu amaçla askeri yetkililer ve diplomatlar arasındaki müzakerelerden yararlanıldığını ifade etti. Zaharova "Bölgedeki durumun hem siyasi hem askeri hem jeopolitik açıdan çok zor olduğunu pekala anlıyoruz. Rusya, yalnızca ülkelerin birbirleri ile temas noktası bulması için gerçekten çaba harcamakla kalmıyor, durumun genel anlamda istikrara kavuşturulması küresel olarak çözümü için de çaba gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Bu amaçla ikili ve çok taraflı formatlardan yararlanıldığını kaydeden Zaharova "Elbette görüşmelerin detaylarını verip normalleşme için tam olarak neler yapıldığını anlatamam, ancak bu anlamda çalışmalar yürütülüyor" dedi.

‘LAVROV VE ÇAVUŞOĞLU SURİYE'Yİ KONUŞACAK'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un önümüzdeki günlerde görüşme için Türkiye'ye geleceğini bildiren Zaharova "Görüşmenin ana gündem maddelerinden biri elbette Suriye olacak. İki bakanın (Lavrov ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu) Singapur'da kısa süre önce yaptıkları görüşmenin merkezinde de bu konu vardı. Bu anlamda her türlü kanal kullanılıyor" ifadelerini kullandı.

Zaharova, Türkiye ve Suriye'nin bağımsız iki devlet ve aktör olduğunu, her birinin kendi siyasi ilişki tarihi olduğunu ve ikili ilişkiler de dahil her alanda ilişkilerini bizzat inşa etmeleri gerektiğini kaydetti.