Röportaj Prof.Dr. Habibi: ABD’nin ambargosu bölgede birlik sağlarID:33049
Yayınlanma:
10 Ağu 18

ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu değerlendiren Prof. Dr. Muhsin Habibi, bu dönemin ‘direniş ekonomisi’ ile atlatılacağını söyledi. Habibi, bölge ülkelerinin ABD karşısında oldukça fazla ortak çıkarı olduğuna dikkat çekti ve birliğin tam anlamıyla sağlanması gerektiğini ifade etti.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ilk aşaması 6 Ağustos’ta başladı. ABD Başkanı Donald Trump, ambargonun tarihte görülmemiş bir sertlikte olacağını ilan etti. Dünya, İran ambargoları üzerinden kendi payına düşecekleri tartışırken, başta Türkiye olmak üzere Çin, Rusya ve Avrupa ülkeleri ambargoya uymayacaklarını açıkladı. 

İran Allame Tebatebai Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muhsin Habibi, yaşanacak sıkıntılı dönemin sadece “direniş ekonomisi” olarak adlandırdıkları milli ekonomik model ile atlatılabileceği görüşünde. Direniş ekonomisini, çok yönlü ve karakteristik özellikleri bulunan bir ekonomik model olarak tanımlayan İranlı akademisyen, geliştirdikleri modelin ana omurgasını ülkenin yerel kaynaklarının oluşturduğunu belirtti. Direniş ekonomisinin genel önyargılara karşın, dünya ile etkileşimin kesildiği bir model olmadığının altını çizen Habibi, “Bu ekonomik model, ülke içindeki ihtiyaçları milli kaynaklarla karşılamayı hedeflemektedir” ifadelerini kullandı.

İran’ın yıllardır sadece petrole dayalı bir gelir modelinden kurtulmayı hedeflediğini söyleyen Muhsin Habibi, istikrarlı tedbirler ile gelirlerini petrol dışındaki alanlara taşıyabileceklerini vurguladı. Prof. Habibi şöyle devam etti:

“Ekonomimizi hedef alan son yaptırımları ancak direniş ekonomisi ile aşabiliriz. Çözümün anahtarı bu ekonomik modeldir, bunun dışında bir çıkış yolu mümkün değildir. Direniş ekonomisinin en önemli özeliklerinden birisi, kararlılık ve doğru programın uygulanmasıdır. İktisadi anlamda bu programın dışında hareket edenlere yada içeriğine zarar verenlere yargı erki tarafından anında müdahale edilirse, önümüzdeki sorunları arkamızda bırakabiliriz.

‘ABD’YE GÜVENİLMEZ’

İran’ın nükleer anlaşma tecrübesi, ABD’nin sözüne güvenilmemesi konusunda diğer ülkelere de büyük bir ders oldu. ABD sözlerini yerine getirmeyen bir devlettir. İran ile nükleer anlaşma konusunda çıkan bu konu, utanç verici bir durumdur. İran bundan ders almıştır. Tüm bu süreç sonunda ABD’nin büyük bir yenilgi yaşayacağına inanıyorum. ABD’nin uluslararası ticareti hedef alan vergileri artırma hamlesi de Kanada, Çin ve Avrupa’nın İran’ın yanında durmasını sağlayacaktır.”

‘KUKLA DEVLETİ BİRLİKTE ENGELLEDİK’

Türkiye’nin de artık ambargo tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Prof. Dr. Habibi, bölge ülkelerinin Irak’ın kuzeyindeki bölünme referandumuna karşı birlikteliğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bölge ülkeleri ve halklarının ABD karşısında oldukça fazla ortak çıkarı var. Türkiye ve İran bölgedeki bazı gelişmelerde ortak düşüncelere sahip. Örneğin Irak’ın kuzeyindeki referandum döneminde Kürdistan adlı bir kukla devletin kurulmasını birlikte engellediler. Bu İran ve Türkiye’nin büyük bir başarısıdır. Bu olay Türkiye ve İran’la birlikte Irak ve Suriye’yi de biraraya getirdi. Bu harika birliktelikle emperyalizm başarısız oldu. İsrail ve Amerika, bölge ülkelerinin biraraya gelmemesini istiyor. Hiçbir zaman güçlü birer Türkiye, Rusya, İran, Irak ve Suriye istemiyorlar. Birbirine düşman, ihtilaf içinde, istikrarsız bir bölge istiyorlar ve fitne kanserini bütün bölgeye yaymak istiyorlar. İran ve Türkiye ambargolar konusunda ortak hareket ediyorlar. Amerika’nın hedefindeki bölge ülkeleri, ambargo kararının yanında olmayacaktır.

‘KENDİLERİNİ VURACAK’

Türkiye, İran, Rusya ve bölge ülkelerinin biraraya gelerek direnmesiyle birlikte, eminim ki ABD ambargoları ve baskısı daimi olamayacak. Ambargolar karşısında bölgede bir ittifaka şahit olacağız. ABD ekonomisinin kendi zaafları var, büyük şirketleri ve işadamları her şeye nasıl yaptırım uygulayabilecekler? Emin olun sonunda bunun uygulanabilir olmayacağını görecekler, eğer devam ederlerde bir buçuk iki yıl içinde yarattıkları sorunlar kendilerini vuracak. Birkaç yıl önce yaşanan ekonomik buhranı unutmamalıyız. Eğer İran, Türkiye, Rusya direnişe devam ederse ABD yorularak bu politikadan vazgeçecek.”

MİLLİ PARALARLA TİCARET

“İran, Çin’le yuan, Rusya’yla ruble üzerinden ticarete karar vermiş durumda. Diğer milli paralarla da bu ticaret yapılmaya çalışılıyor” diyen İranlı akademisyen, “Milli paralarla alışverişlerde çeşitli zoluklar ortaya çıksada, dolar hegamonyası karşısında, gelecekte diğer ülkelerle de büyük anlaşmalar konusunda adım atacaklarını” söyledi.

Aydınlık